książki, które warto przeczytać

Zaczytani

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Babetta

udostępnij

„Babetta” Niny Wähä to pozycja obowiązkowa dla miłośników kina. Styl autorki i narracja są prowadzone w taki sposób, że książkę czyta się tak, jakby oglądało się dobry film. Ponadto każdy prawdziwy kinoman znajdzie w powieści mnóstwo nawiązań do świata filmu.


Katja i Lou poznały się w liceum o profilu aktorskim w Sztokholmie i choć obydwie przekroczyły już trzydziesty rok życia, nadal są nierozłączne. Choć od zawsze przyświecało im to samo marzenie – zostać znaną aktorką, to poszczęściło się tylko jednej z nich, Lou.

Przełomowym filmem dla jej kariery stał się film kostiumowy „Babetta”, po którym jej życie  nabrało szalonego tempa. Kiedy Lou po raz pierwszy od lat ma urlop, zaprasza Katję do luksusowej willi swojego partnera, Renaud, w południowej Francji. Wieloletnia przyjaciółka, która nie odniosła sukcesu, bez zastanowienia rzuca wszystkie swoje sprawy w Szwecji i, jak na zawołanie, odwiedza Lou. Co przyniesie to spontaniczne spotkanie dwóch przyjaciółek po latach?


Nina Wähä to pisarka, będąca jedną z najchętniej czytanych i ulubionych autorów i autorek współczesnej Szwecji. W swoim życiu zawodowym była także aktorką i wokalistką szwedzkiego zespołu pop Lacrosse. W swoim literackim dorobku ma dotychczas 4 powieści: „S som i syster”, „Titta inte bakåt”, „Testament” (szw. „Testamente”) oraz „Babetta”. To właśnie książka „Testament” w polskim tłumaczeniu Justyny Czechowskiej przyniosła autorce rzesze polskich czytelników oraz nominację do jednej z najważniejszych szwedzkich nagród literackich, Nagrody Augusta.


Serdecznie polecamy.

OSTATNIE WPISY

Wybrane losowo