Współcześnie wiele osób poszukuje sposobów na odciążenie domowego budżetu. Nie bez powodu - cykliczne wzrosty cen za opłaty komunalne, kryzysy energetyczne i problemy z pozyskaniem opału wymusiły to. Aby się uniezależnić od tego, warto postawić na uniwersalne warianty - pompa ciepła i fotowoltaika okażą się niezastąpione.
Jakie korzyści dają fotowoltaika i pompa ciepła?
Nie bez powodu Polacy postawili na fotowoltaikę. Montaż paneli słonecznych na dachu - i tym samym posiadanie własnej mini-elektrowni na własny użytek - to nie tylko sposób na zaoszczędzenie na rachunkach. Pompa ciepła i fotowoltaika to doskonałe połączenie. Ich montaż pozwala na jednoczesne darmowe ogrzewanie budynku oraz wygenerowanie energii elektrycznej. Wzajemne wsparcie urządzeń w funkcjonowaniu przełoży się na większą efektywność. Bowiem pompa ciepła, choć bazuje na wodzie, powietrzu lub gruncie - w zależności od zamontowanego modelu, do prawidłowego funkcjonowania wciąż potrzebuje dostępu do prądu. Z kolei fotowoltaika jest w stanie wytworzyć go aż w nadmiarze - dzięki czemu możesz go zmagazynować lub odsprzedać do elektrowni.
Zalety fotowoltaiki
Fotowoltaika z magazynem energii to nie tylko sposób na generowanie darmowego prądu. Posiada i inne zalety do który należą:
- Niezależność energetyczna od lokalnego dostawcy. Nie będziesz przejmować się przerwami w dostawie czy zwiększonymi cenami za prąd.
- Tworzenie czystej, w pełni bezpiecznej dla środowiska energii. Fotowoltaika nie potrzebuje niczego, prócz promieni słonecznych, aby funkcjonować. Nie emituje tym samym niebezpiecznych substancji chemicznych. Ponadto nie wytwarza też hałasu.
- Trwałość: fotowoltaika to inwestycja, która nie tylko w pełni zwróci się po kilku latach (najczęściej w ciągu pięciu do ośmiu). To także wyjątkowo długowieczna opcja, która w nienagannej formie będzie służyć co najmniej przez dwadzieścia pięć lat. Po tym okresie zalecane jest wymienienie paneli słonecznych na nowe.
- Bezobsługowe działanie - każda osoba może postawić na panele fotowoltaiczne. Nie trzeba ich włączać ani wyłączać, działają samoistnie. Robisz, to, co chcesz - a prąd sam się tworzy.
- Bazowanie na niewyczerpalnych źródłach; fotowoltaika potrzebuje wyłącznie promieni słonecznych, aby funkcjonować. Działa nawet w pochmurne dni - dzięki temu zawsze wytwarzany jest prąd.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Fotowoltaika to opiera się na działaniu paneli słonecznych i falownika. Montowane na dachu, produkują niezbędną energię do zasilania urządzeń domowych. Energia, zamieniana na prąd stały, jest wytwarzana za pomocą promieni słonecznych, przechwytywanych przez panele. Z kolei inwerter kompresuje prąd stały (niestabilny i nie do użytku) na zmienny - bezpieczny na tyle, aby zasilać nim urządzenia w Twoim domu.
Postaw na nowoczesną, bezpieczną energię, która będzie generowana za darmo przez cały rok. Jednorazowa inwestycja - zwłaszcza z dofinansowaniem - błyskawicznie się zwróci. Ty - bez względu na okoliczności - będziesz miał ciągły dostęp do prądu.