artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Refluks żołądkowo-przełykowy a dieta

Często odczuwasz zgagę, czyli charakterystyczne uczucie pieczenia za mostkiem? Jeśli do tego cierpisz na bóle w klatce piersiowej, przewlekłą chrypkę lub kaszel, towarzyszy Ci kwaśny posmak i często czujesz, jakby jedzenie cofało się do przełyku, to znak, że możesz cierpieć na chorobę refluksową. Istnieje wiele odmian refluksu, ale w tym artykule przybliżymy Ci najpowszechniej występujący refluks żołądkowo-przełykowy.

Skąd bierze się refluks?

Nieprzyjemne objawy, z którymi wiąże się refluks, wynikają z nieprawidłowej pracy dolnego zwieracza przełyku. W przypadku zdrowych osób zwieracz ten przepuszcza jedzenie do żołądka, ale zaciska się, uniemożliwiając trawionej treści powrót do przełyku. U osób chorych zwieracz jest zbyt słaby  i treść z żołądka przedostaje się do przełyku, zabierając ze sobą kwasy żołądkowe. Stąd właśnie bierze się zgaga i kwaśny smak w jamie ustnej. Na refluks wpływ ma styl życia. Czynniki ryzyka to nadwaga, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, alkohol oraz stres. Wielu pacjentów szukających pomocy u gastrologów, jest zaskoczonych tym, że w związku ze stresem powinni odwiedzić również psychologa w https://poradnia-harmonia.pl/.

Konsekwencje nieleczonego refluksu

Refluks żołądka to schorzenie, które wyjątkowo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również zauważalne dla osób w otoczeniu, ponieważ cofająca się treść żołądka powoduje nieprzyjemny zapach z ust. Warto tutaj podkreślić, że istnieje odmiana refluksu, w którym jedzenie cofa się nawet do poziomu krtani, gardła i zatok, czyli tam, gdzie delikatna błona śluzowa nie jest przystosowana do tego, by radzić sobie z niskim pH kwasów żołądkowych. Nieleczony refluks może spowodować nadżerki, owrzodzenia, krwawienia, nowotwór przełyku lub jego zwężenie. W zaawansowanej postaci może również powodować zapalenia oskrzeli,  płuc, częste wymioty, ból podczas połykania, zapalenie zatok, ucha, astmę i gruźlicę.

Leczenie choroby refluksowej

Leczenie może obejmować zarówno farmakologię, jak i operację, której celem jest wzmocnienie dolnego zwieracza przełyku tak, by treść żołądkowa się nie cofała. Jednak leczenie chirurgiczne to ostateczność, kluczem jest wyeliminowanie czynników ryzyka, czyli używek, stresu i wzrost aktywności fizycznej. Istotna jest również odpowiednio zaplanowana dieta, którą może ułożyć dietetyk na wizycie online (https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/dietetyk-online/). Ważne jest zarówno, co jesz i w jaki sposób. Należy unikać spożywania posiłków na mniej niż 2 godziny przed snem, smażenie należy zamienić na gotowanie i pieczenie. Należy spożywać małe porcje, aby zminimalizować ryzyko ich cofnięcia. W tej chorobie unikaj produktów, które obniżają ciśnienie dolnego zwieracza, a są nimi kawa, czekolada, produkty tłuste oraz wspomniany już alkohol. 

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Wymiana wyświetlacza Xiaomi – dlaczego warto?

Przyjazne dla domu i natury: Ekologiczna pianka do czyszczenia kuchni

Gdzie i jak szybko zaopatrzyć się w sprzęt komputerowy

Domowa produkcja makaronu - jaka maszynka sprawdzi się najlepiej?

Wycinka Drzew w 2024: Jakie Drzewa Można Wyciąć Bez Zezwolenia?

Jaką siatkę wybrać na wolierę dla ptaków?

Jaki outfit będzie najlepszy na zwiedzanie miasta?

Wpływ automatyzacji produkcji na przedsiębiorstwo

Stwórz dom marzeń z podłogami Korner

Klapki jako wszechstronny element odzieży damskiej i męskiej

Jak bardzo istotny jest wybór odpowiedniej drukarni do produkcji personalizowanych materiałów reklamowych?

Fototapety z kwiatami: Przeniesienie natury do wnętrza twojego domu

Porównanie iPhone 15 z poprzednim modelem: jakie innowacje przynosi ten smartfon?

Refluks żołądkowo-przełykowy a dieta

Jak wybrać idealny rower dla dziecka? Poradnik dla rodziców

Sezon grillowy tuż, tuż - Jakie oświetlenie ogrodowe sprawdzi się najlepiej?

Jak skutecznie filtrować wodę w domu?

Co daje regularny relaks w jacuzzi?

Parasole ogrodowe - na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Sprawdź, jakie badania profilaktyczne warto wykonywać po 60-tce

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki