artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Praca w regionie — gdzie szukać?

Od lat sytuacja pracowników w Działdowie nie przedstawiała się najlepiej – bardzo wysokie bezrobocie, brak przemysłu, słabo rozwinięte usługi – stanowiły największe bolączki regionu.


Stan uległ dodatkowemu pogorszeniu w konsekwencji wprowadzania restrykcji związanych z pandemią – ale paradoksalnie był to moment przełomowy, po którym widoczna jest pewna poprawa. Jak obecnie wygląda praca w regionie? W jakich branżach można liczyć na pewne zatrudnienia i dobre stawki?


Rynek pracy w Działdowie i okolicy

Stopa bezrobocia w woj. kujawsko-pomorskim wynosi 7,2% - to zdecydowanie więcej od średniej krajowej (5,2%). Na tym tle Działdowo prezentuje się jednak jeszcze słabiej, z bezrobociem na poziomie 11,5%. Praca w Brodnicy jest łatwiejsza do znalezienia – poziom bezrobocia to 6,0%.


W tej sytuacji zwłaszcza wiele młodych osób od lat decyduje się na wyjazd do większych miast. Przodują pod tym względem ośrodki akademickie, w których można zdobywać wykształcenie, a jednocześnie zarabiać na życie – Olsztyn, Białystok, Łódź, Gdańsk czy Warszawa. Większość z tych emigrantów zarobkowych nigdy już nie wraca w ojczyste strony, przez co brakuje fachowców i specjalistów.


I właśnie taki stan rzeczy stanowi szansę dla osób, które jednak chcą związać swoją przyszłość z regionem. Dzięki zdobyciu wykształcenia w jednej z deficytowych branż mogą one liczyć na łatwe znalezienie pracy, która dodatkowo będzie całkiem dobrze płatna.


Praca w Działdowie – kto może liczyć na dobrą posadę?

Najwięcej ofert pracy w Działdowie i okolicy dotyczy pracowników branży budowlanej. Poszukiwani są murarze, zbrojarze, brukarze, tynkarze i betoniarze. Również w kontekście usług dla budowlanki, jak i dla przemysłu, potrzebni są cieśle, elektrycy, spawacze, monterzy i stolarze. Najświeższe oferty znajdziesz na portalu GoWork.pl.


Nową gałęzią usług, przeżywającą dynamiczny rozwój w okolicy, są transport i magazynowanie. To dlatego poszukiwanie pracy skończy się z pewnością powodzeniem dla kierowców, spedytorów, logistyków, magazynierów, operatorów wózków widłowych i dostawców.


Wśród pracowników fizycznych, brakuje przede wszystkim osób mających konkretny fach w ręku: fryzjerów, piekarzy czy doświadczonych pracowników linii produkcyjnych. Stale nowych kandydatów poszukują także lokale gastronomiczne oraz agencje ochrony mienia. Z kolei wśród osób z wykształceniem wyższym, przede wszystkim poszukiwani są przedstawiciele zawodów medycznych: pielęgniarki i położne, lekarze oraz fizjoterapeuci. Brakuje również nauczycieli na wszystkich poziomach szkolnictwa, a zwłaszcza tych odpowiedzialnych za kształcenie w ramach przedmiotów zawodowych. Pracę znajdą także elektronicy, robotycy oraz osoby nadzorujące procesy produkcyjne i kontrolerzy jakości.


Czy w Działdowie i okolicy można dobrze zarabiać?

Region słynął od lat z niskich wynagrodzeń. Na szczęście dla pracowników, sytuacja poprawia się niemal z miesiąca na miesiąc. Przede wszystkim pracodawcy coraz chętniej zatrudniają kandydatów na umowę o pracę, ponieważ zależy im na pozyskaniu wiarygodnych i stałych pracowników. Idzie za tym także motywacja finansowa – średnie zarobki to powyżej 5000 zł brutto, przy czym osoby wykształcone – zwłaszcza specjaliści i managerowie – zarabiają średnio 8000 zł brutto.


Poza samą wypłatą pracownicy mogą liczyć na benefity: prywatną opiekę medyczną, posiłki w pracy, pakiety sportowe i kulturalne, a także możliwość rozwoju osobistego (szkolenia, kursy, a nawet dofinansowania do studiów). Wszystko to sprawia, że Działdowo jest wspaniałym miejscem do życia – cichym i ustronnym, a przy tym z dużym potencjałem.


NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki