Myślisz o montażu pompy ciepła, bo chcesz obniżyć koszty ogrzewania? To dobry kierunek działania! Wykorzystanie siły OZE może sprawić, że Twoje rachunki za ciepło wyraźnie spadną. Pamiętaj jednak, aby przygotować się do instalacji, zwłaszcza gdy planujesz ją w starym domu. Wówczas przed montażem pompy ciepła jest potrzebna termomodernizacja.
Termomodernizacja przed zakupem pompy ciepła: dlaczego to takie ważne?
Mówiąc w największym skrócie: to, jak dobrze jest zabezpieczony budynek przed utratą ciepła, ma bezpośrednie przełożenie na Twoje koszty. Zarówno te, które poniesiesz przy zakupie pompy, jak i jej późniejszej eksploatacji.
Jeżeli zatem wykonasz instalację w budynku z nieszczelnymi oknami i drzwiami, mostkami termicznymi w elewacji czy konstrukcji dachu – narazisz się na długofalowe straty finansowe. To powód, dla którego najlepiej działać w kolejności:
usunięcie źródeł, przez które ciepło ucieka z Twojego budynku (a w konsekwencji – zmniejszenie jego zapotrzebowania na energię termiczną);
montaż pompy ciepła dostosowanej do nowych, lepszych parametrów budynku – inwestycja w nią będzie mniejsza, a koszty eksploatacji niższe.
Pamiętaj, że na oba te przedsięwzięcia możesz uzyskać dofinansowanie, np. w ramach programu „Czyste Powietrze”, a dodatkowo uwzględnić ich koszty przy rocznym rozliczeniu PIT. Z tego tytułu może Ci przysługiwać ulga termomodernizacyjna. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule pt.: "Pompa ciepła w starym domu? Tak, ale po modernizacji".
Termomodernizacja budynku przed montażem pompy ciepła: na co zwrócić uwagę?
Masz w planach termomodernizację przed montażem pompy ciepła? Zobacz, o czym należy pamiętać, przygotowując się do wykonania prac.
Termomodernizacja budynku przed montażem pompy ciepła będzie potrzebna w większości domów, które powstały co najmniej 10-15 lat temu. Okna starszej generacji, nieefektywne metody ocieplenia ścian – to tylko niektóre problemy, z którymi możesz się zmagać. Dlatego pewne jest jedno: zanim zamówisz pompę, dobrze jest zlecić audyt energetyczny budynku i upewnić się, jakie jest jego obecne zapotrzebowanie na ciepło oraz jakimi kanałami energia ucieka.
Warto precyzyjnie określić, gdzie następuje największa utrata ciepła. Najczęściej problem tkwi w nieszczelnej stolarce okiennej lub drzwiowej. Może się jednak okazać, że potrzebna będzie też termoizolacja poddasza, dachu czy elewacji. Uwaga! Ocieplanie wykonujesz raz na wiele lat. Dlatego warto podejść do niej całościowo i maksymalnie uszczelnić budynek – oczywiście w miarę możliwości finansowych.
Po przeprowadzeniu termoizolacji należy sprawdzić, ile energii jest potrzebne do ogrzania budynku. Ta wartość pozwoli dobrać optymalną moc pompy ciepła – tak, aby urządzenie „zaopatrzyło” budynek samodzielnie nawet w mroźne dni zimy.
Pamiętaj! Zbyt wysoka lub niska moc pompy ciepła może oznaczać problemy z prawidłową pracą instalacji. Dlatego obliczenie wymaganych parametrów dobrze powierzyć ekspertom.
Termomodernizacja przed pompą ciepła: dostosowanie systemu grzewczego w budynku
Pompy ciepła najlepiej współpracują z niskotemperaturowymi systemami ogrzewania. Chodzi przede wszystkim o tzw. podłogówkę, ale nie tylko. Sęk jednak w tym, że przystosowanie takiego urządzenia do współdziałania ze starymi kaloryferami żeliwnymi będzie trudne i kosztowne.
To powód, dla którego na etapie termomodernizacji warto też pomyśleć o ewentualnej wymianie systemu grzewczego na taki, który jest kompatybilny z pompą ciepła. Czy to oznacza, że trzeba od razu zrywać podłogi i kłaść rury pod ogrzewanie podłogowe? Niekoniecznie! Jeżeli wykonanie takich prac byłoby nadmiernie inwazyjne (i kosztowne), pomyśl np. o inwestycji w nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe o powiększonej powierzchni. Wymiana starych kaloryferów na te nowszej generacji będzie prostsza.
Warto wspomnieć, że zakup nowych odbiorników ciepła również można uwzględnić przy ubieganiu się o dofinansowanie – np. w ramach wymienionego już programu „Czyste Powietrze”. Obecnie możesz otrzymać nawet do 135 000 zł!
Termomodernizacja a zakup pompy ciepła: podsumowanie
Jeżeli pompa ciepła ma być zamontowana w starszym budynku, termomodernizacja jest najczęściej nieunikniona.
Ocieplenie budynku może wymagać wymiany stolarki okiennej, a także termomodernizacji ścian, stropów, poddasza czy dachu. Zakres prac warto dostosować do stanu budynku, najlepiej po wykonaniu audytu.
Podczas przygotowań do zakupu pompy warto też wymienić odbiorniki ciepła na takie, które pracują w niskich temperaturach.
Termomodernizacja obniży zapotrzebowanie budynku na ciepło, a w efekcie – pozwoli zmniejszyć wymaganą moc pompy i podnieść jej wydajność. To przekłada się na koszty inwestycji i eksploatacji.
Prawidłowa kolejność wykonania prac przy zmianie systemu grzewczego na bardziej ekonomiczny i ekologiczny pozwoli Ci wykorzystać pełen potencjał pomp ciepła.