Od wielu lat leasing jest zdecydowanie najpopularniejszą formą finansowania zakupu samochodów, z jakiej korzystają przedsiębiorcy. Powodów tego jest wiele, ale do najważniejszych należy zaliczyć stosunkowo wysoką dostępność, wiele korzyści podatkowych oraz brak konieczności zamrażania dużego kapitału. Należy jednak pamiętać o tym, że od czasu do czasu zmieniają się przepisy związane z różnymi kwestiami dotyczącymi m.in. rozliczania umów leasingowych. Jedna z ostatnich pojawiła się stosunkowo niedawno, gdyż na początku 2022 roku i praktycznie od razu wywołała wiele kontrowersji. Czy to oznacza, że obecnie, a więc w roku 2024 branie aut w leasing przestało być opłacalne? Kwestię tę wyjaśniamy w dalszej części artykułu – zapraszamy do lektury!
W roku 2019 leasing doczekał się pierwszych poważnych zmian
Tak naprawdę dopiero od kilku lat przepisy związane z leasingiem aut ulegają drastycznym zmianom. Pierwsza poważna miała miejsce na początku roku 2019, gdyż wraz z nią ograniczono możliwości w zakresie zaliczania tej formy finansowania w koszty uzyskania przychodów. Pojawiły się bowiem limity kwotowe – 150 oraz 225 tysięcy złotych. Pierwszy z nich dotyczy pojazdów spalinowych natomiast drugi elektrycznych. Na identycznej wysokości oraz zasadach zostały ustalone limity dotyczące odpisów amortyzacyjnych.
Kolejna kontrowersyjna zmiana dotyczyła kosztów eksploatacyjnych leasingowanych samochodów. Po zmianie można było odliczyć 100% tylko wtedy, gdy pojazd był użytkowany wyłącznie do celów służbowych. W pozostałych przypadkach pojawił się limit wynoszący 75%. Ostatnia zmiana była tak naprawdę jedyną pozytywną, gdyż zwiększono kwotę maksymalną składek na ubezpieczenie AC oraz GAP (dobrowolne), które można zaliczyć w koszty – do 150 tysięcy złotych zależnie od wartości auta.
„Polski Ład” także miał wpływ na leasing samochodów
Wspomniany już 2022 rok był tym, w którym w życie weszła prawdziwa rewolucja w zakresie przepisów podatkowych. Wprowadziła ona dość duże zamieszanie pośród wszystkich podatników i miała wpływ także na leasing. Pod kątem leasingowania samochodów najważniejsza zmiana dotyczyła optymalizacji podatkowej po wykupieniu takich pojazdów – ograniczono możliwości w tym zakresie.
Przed tą datą przedsiębiorca, który wykupował samochód z leasingu, mógł zaledwie po pół roku od tej daty sprzedać go bez konieczności opłacania podatku. Wystarczyło, aby zakup został zrealizowany na osobę prywatną, a więc zbycie musiało odbywać się na podstawie klasycznej umowy kupna-sprzedaży. Co w takim razie zmieniło się od 2022 roku?
Przedsiębiorca dalej może wyłączyć wykupiony z leasingu pojazd z majątku firmowego i zaliczyć go do własnego, a więc prywatnego. Problem polega na tym, że zgodnie z wprowadzoną zmianą, po takiej procedurze musi minąć aż 6 lat, jeśli nowy właściciel chce sprzedać samochód bez podatku.
Tutaj jednak należy podkreślić pewną bardzo istotną rzecz. Ta nowelizacja przepisów jako taka nie wpłynęła na opłacalność samego leasingu. Zmniejszyła jedynie korzyści, jakie można było uzyskać po wykupieniu samochodu na zakończenie umowy i jego późniejszej sprzedaży. Niemniej jednak dalej leasingobiorca może znaczną część wydatków związanych z leasingiem zaliczać do kosztów uzyskania przychodu, a i ma prawo odliczać część lub całość VAT-u.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat wykupu z leasingu na osobę prywatną, to warto sprawdzić artykuł: https://vleasing.pl/wykup-prywatny-samochodu-wykup-z-leasingu-na-osobe-prywatna-jak-wyglada/
Czy leasing auta w 2024 roku dalej jest opłacalny?
Odpowiedź na pytanie będące tematem tego artykułu jest jak najbardziej twierdząca. Pomimo wszystkich powyższych zmian leasingowanie samochodu wciąż jest bardzo korzystne dla przedsiębiorców – dotyczy to zarówno aut spalinowych, jak i elektrycznych. To zasługa m.in. prostych formalności, braku wpływu na zdolność kredytową, uwolnienia się od konieczności zamrażania pieniędzy oraz szerokich możliwości w zakresie rozliczania kosztów związanych z umową leasingową. Dowodem tego są dane statystyczne, z których jasno wynika, że leasing aut cieszy się wśród firm niesłabnącą popularnością.