artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Czym jest wahadło angielskie i do czego służy?

Wahadło angielskie jest jednym z często wykorzystywanych urządzeń pomiarowych, które pozwala ocenić śliskość powierzchni. Czym się charakteryzuje, jakie zalety decydują o jego popularności oraz w jaki sposób badana jest szorstkość nawierzchni?

Wahadło angielskie - co to takiego?

Wahadło angielskie jest specjalistycznym urządzeniem mierniczym, które pozwala wykonać badania szorstkości nawierzchni. Pozwala ono bardzo precyzyjnie określić siłę tarcia na powierzchni asfaltowej lub betonowej. Mechanizm działania urządzenia nie jest szczególnie skomplikowany. Na końcu wahadła znajduje się gumowy ślizgacz, który jest wprawiany w ruch, a następnie obserwuje się jego zachowanie na badanej nawierzchni. Urządzenie dostarcza informacji o ewentualnej sile poślizgu, precyzyjnie symulując poślizg, do jakiego dojść może w ruchu drogowym. Opony samochodu mogą wpaść w poślizg nie tylko na lodzie, ale i na mokrej powierzchni. Istotą jest zatem ocena czy zastosowana powierzchnia będzie bezpieczna i czy pomoże ograniczyć ryzyko na drodze.

Dużą zaletą wahadła angielskiego jest to, że może być z powodzeniem wykorzystywane nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale również w terenie. W praktyce urządzenie wykorzystywane jest do testowania:

  • powierzchni znajdującej się na przejściach dla pieszych;
  • szorstkości asfaltu;
  • szorstkości wypolerowanych kruszyw;
  • nowych materiałów, które zostały opracowane do wykonania nawierzchni.

Urządzenie, jakim jest wahadło angielskie, wykorzystywane jest też przez specjalistów badających wypadki drogowe. Pozwala uzyskać dokładniejsze informacje na temat warunków, w jakich doszło do wypadku.

Zalety wahadła angielskiego

Duża popularność wahadła angielskiego związana jest z jego licznymi zaletami. Urządzenie może być stosowane nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale i w terenie. Jest zatem uniwersalne, cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia, a do tego, ze względu na niewielkie gabaryty jest sprzętem, który można łatwo przenosić i przechowywać.

Zaletą wahadła angielskiego jest też to, że może być wykorzystywane do oceny różnych wariantów nawierzchni. W praktyce cenione jest także za to, że pozwala na uzyskanie szybkich wyników prowadzonych badań. Zebrane dane dostępne są od razu po zakończeniu testów.

Nie bez znaczenia jest też łatwość obsługi oraz fakt, że do obsługi urządzenia nie będzie potrzebna cała ekipa. Niewielkie rozmiary i to, że sprzęt nie jest skomplikowany w obsłudze sprawia, że wystarczy jedna osoba, aby dokonać pomiarów.

Wśród atutów sprzętu wymienia się także jego cenę, gdyż jest ona zdecydowanie niższa niż w przypadku innych, bardziej specjalistycznych urządzeń pomiarowych.

Badanie poślizgu przy pomocy wahadła angielskiego

Mimo że najczęściej wahadło angielskie jest wykorzystywane do testowania nawierzchni drogowych, to możliwości wykorzystania są znacznie szersze. Świetnie sprawdzi się także do oceny np. skał i innych materiałów o głębokiej strukturze. Obszar roboczy urządzenia jest jednak mniejszy, co pozwala na badanie określonych fragmentów. Mechanizm działania urządzenia pozwala wykonać stymulację hamowania w określonych warunkach. Specjalny ślizgacz ocenia, jaka była siła tarcia gumowego elementu o podłoże (suche lub mokre), zupełnie, jakby po nawierzchni poruszał się pojazd z typowymi oponami, z prędkością 50 km/h.

Interpretacja uzyskanych wyników w dużym stopniu zależy od dodatkowych parametrów, takich jak temperatura powietrza. W odróżnieniu od innych przyrządów pomiarowych, w wahadle angielskim badanie zawsze jest przeprowadzane na niewielkiej powierzchni. Fakt ten sprawia, że nie można porównać pomiarów do wyników uzyskanych przy pomocy innego sprzętu lub metod badawczych.

Mimo że obsługa urządzenia nie jest szczególnie skomplikowana, to dokładność pomiaru w dużym stopniu zależy m.in. od wiedzy i doświadczenia osoby wykonującej badanie. Obsługujący urządzenie powinien zatem zostać właściwie przeszkolony.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Jak bardzo istotny jest wybór odpowiedniej drukarni do produkcji personalizowanych materiałów reklamowych?

Fototapety z kwiatami: Przeniesienie natury do wnętrza twojego domu

Porównanie iPhone 15 z poprzednim modelem: jakie innowacje przynosi ten smartfon?

Refluks żołądkowo-przełykowy a dieta

Jak wybrać idealny rower dla dziecka? Poradnik dla rodziców

Sezon grillowy tuż, tuż - Jakie oświetlenie ogrodowe sprawdzi się najlepiej?

Jak skutecznie filtrować wodę w domu?

Co daje regularny relaks w jacuzzi?

Parasole ogrodowe - na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Sprawdź, jakie badania profilaktyczne warto wykonywać po 60-tce

Ile kosztuje wykonanie protezy zębowej?

Jak wybrać dobrą agencję pracy dla swojego biznesu?

Eko-dekoracje w Twoim domu: Jak płytki ceramiczne przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju?

Program ochrony przed szkodnikami

Nawożenie trawnika – na co zwracać uwagę przy wyborze nawozu?

Olejek lawendowy w aromaterapii – właściwości i zastosowanie

Ile Kosztuje Zakup Fotobudki 360: Wyjaśnienie i Porady dla Przyszłych Klientów

Zioła ojca Klimuszko – na co się je stosuje?

Jak wybrać kosiarkę dopasowaną do wielkości twojego ogrodu?

Dobór odpowiednich gadżetów reklamowych dla firm do targetowanej grupy odbiorców

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki