Odzież Robocza BHP odgrywa istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w trakcie prowadzonych prac budowlanych. Z tego też względu zalicza się do obowiązkowych elementów ubioru każdego pracownika i chroni go tym samym przed ewentualnymi zagrożeniami dla zdrowia i życia.
Asekuracja ciała przed obrażeniami
Odzież robocza ma przede wszystkim pełnić funkcje ochronne, jednocześnie nie krępując ruchów, zapewniając pełną swobodę poruszania się. Dzięki niej istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że pracownik ulegnie poważnemu uszczerbkowi na zdrowiu.
Na placu budowlanym najczęstsze zagrożenia to elementy konstrukcyjne mogące spaść na głowę, czy kontakt z ostrymi narzędziami, urządzeniami i maszynami. Elementy ochronne będące częścią takiego stroju BHP, to chociażby rękawice, kombinezony, okulary, kaski i specjalistyczne buty.
Ochrona przed uwarunkowaniami atmosferycznymi
Pracownicy budowlani, ze względu na charakter pracy i pełnionych obowiązków, bardzo często narażeni są na zmienne warunki pogodowe i atmosferyczne. Odzież robocza chroni ich zatem przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, może być nieprzemakalna na wypadek ulewnych deszczów, czy osłaniać przed wiatrem i spadkiem temperatury spowodowanym przez mróz.
Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami specyficznymi dla środowiska pracy
Odzież robocza BHP dedykowana budowlańcom chroni ich również przed pyłem, środkami chemicznymi, substancjami toksycznymi, żrącymi. Dzięki okularom ochronnym wzrok pracowników nie jest narażony na zanieczyszczenia, czy odłamki mogące powodować uszkodzenie lub utratę wzroku. Natomiast rękawice chronią dłonie przed wysuszeniem skóry, jej pękaniem, poparzeniem, rozcięciem.
Z kolei buty zmniejszają ryzyko złamania, zmiażdżenia kości, gdyby w trakcie pracy ciężkie przedmioty upadły na stopy budowlańca. Podeszwy, jak i wierzchnia część buta jest także zabezpieczeniem przed przebiciem stopy np. znajdującym się w podłożu wystającym gwoździem.
Poprawa widoczności
W odzieży roboczej liczy się również jej kolorystyka. Ważne, by posiadała elementy odblaskowe, dzięki czemu zarówno pracownicy, jak i użytkownicy przestrzeni publicznej mogą zauważyć ich z daleka, chociażby w przypadku pracy w pobliżu ruchliwej drogi lub w trakcie zadań wykonywanych nocą.
Wieloaspektowe zastosowanie odzieży BHP, jak ochrona przed urazami i minimalizacja skutków nieszczęśliwych wypadków, jest powodem, dlaczego te elementy garderoby są obowiązkowym wyposażeniem każdego pracownika budowlanego.