artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Jak pomóc dziecku w rozładowaniu napięcia?

Jak pomóc dziecku, które przeżywa napięcie? Jak nauczyć malucha radzenia sobie z trudnymi emocjami?

Dzieciństwo kojarzy się nam zazwyczaj z czasem radości, wolności i braku obowiązków. Z perspektywy czasu, jako dorośli zapominamy jednak, że dzieci również niejednokrotnie mają powody do zmartwień i stresu. Co istotne, w odróżnieniu od dorosłych, nawet nie zdają sobie sprawy co właśnie się z nimi dzieje, a jeżeli wiedzą to nie potrafią jeszcze samodzielnie radzić sobie z rozładowaniem napięcia. Jeżeli chcemy pomóc dzieciom w tym aspekcie to naszym zadaniem nie powinno być chronienie dziecka przed negatywnymi emocjami lecz próba nauczenia jak sobie z nimi poradzić.

Stres w życiu młodego człowiek

Stres to jedna z naturalnych reakcji ludzkiego organizmu w ciężkich sytuacjach. W świecie dorosłych dotyczy najczęściej problemów w pracy czy też życiu rodzinnym. Nie znaczy to, że dzieci nie podlegają stresującym sytuacjom. W praktyce maluchy stresują się znacznie częściej niż dorośli, tylko nie są w stanie rozpoznać i wyrazić swoich emocji. Rolą rodzica jest pomóc dziecku właśnie w rozpoznaniu negatywnych emocji i zaprezentowania sposobów, które pozwolą je rozwiązać.

Co powoduje stres u dzieci?

Bodźców, które mogą wywoływać stres u dziecka jest bardzo dużo. Nawet błahe dla nas dorosłych sytuacje jak wizyta osoby, której nie znamy, zbyt duże natężenie dźwięków lub podróż do nowego miejsca mogą powodować stres. Negatywne emocje przynoszą również bardziej oczywiste sytuacje jak kłótnie rodziców, nowe rodzeństwo czy przebywanie w dużej grupie rówieśników.

Rola rodzica w procesie nauki radzenia sobie ze stresem

Jak wspomnieliśmy wcześniej nie należy za wszelką cenę próbować chronić dziecka przed negatywnymi emocjami. Prędzej czy później maluch będzie się musiał z nimi zmierzyć. Zatem jako rodzić powinniśmy dać maluchowi swobodę w przeżywaniu wszystkich emocji – zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych. Bardzo ważne jest nauczenie dziecka jak zidentyfikować stres oraz pokazać jak można wyrazić negatywne emocje w sposób, który będzie ogólnie akceptowalny.

Jak rozpoznać, że dziecko jest zestresowane?

Małe dzieci nie są w stanie zwerbalizować swoich emocji, dlatego najczęściej stres będzie objawiał się u nich poprzez brak apetytu, snu czy też ból głowy. Inne manifestacje negatywnych dziecięcych emocji to płacz, krzyk lub głośne tupanie. Opisane zachowania w czasie stresu raczej nie należą do szkodliwych i nie powinno się ich krytykować czy też na siłę korygować, ponieważ przyniesie to efekt odwrotny od pożądanego (podniesie poziom stresu u dziecka i utrwalenie błędnych wzorców). Kluczowe nie jest więc korygowanie samych zachowań, ale próba zrozumienia przyczyny stresu i sposobu na poradzenie sobie z nim.

Jak radzić sobie ze stresem u dziecka?

Dzięki rozwojowi psychologii znamy już kilkanaście skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem u dzieci. Do tych najczęściej proponowanych należy zabawa, relaksacja, terapeutyczne bajki oraz aktywność fizyczna. Omówimy sobie pokrótce wszystkie z nich.

Zabawa jako sposób radzenia sobie ze stresem u dzieci

Zabawa w przypadku dzieci to idealny sposób na odpędzenie negatywnych myśli i zajęcie się tym, co sprawia im autentyczną radość (która jednocześnie redukuje napięcie). Dzięki zabawie można również pogłębić relacje z dzieckiem i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Dzięki edukacyjnym tablicom czy też klockom, maluch będzie w stanie wyrazić własne emocje i pokazać Ci jak postrzega otaczającą go rzeczywistość.

Przykład zabawek pozwalających rozładować stres (drewniane klocki) dostępnych w sklepie https://www.ebajlandia.pl

Relaks jako sposób radzenia sobie ze stresem u dziecka

Różnego rodzaju techniki relaksacyjne stanowią kolejny sposób na redukcję napięcia u maluchów. Metody opierające się na ćwiczeniach oddechowych czy rozluźnieniu mięśni znakomicie pozwalają redukować poziom negatywnych emocji.

Terapeutyczne bajki jako sposób radzenia sobie ze stresem u dziecka

Terapeutyczne bajki to specjalny rodzaj historii, które zostały napisane tak, by ich bohaterowie przeżywali rozterki i problemy tożsame z tymi, z którymi aktualnie boryka się dziecko. Możliwość identyfikacji z głównymi bohaterami i zobaczenia jak radzą sobie fikcyjni bohaterowie pozwoli dziecku zrozumieć jak można radzić sobie z trudnościami.

Aktywność fizyczna jako sposób radzenia sobie ze stresem u dziecka

Na sam koniec trzeba wspomnieć o aktywności fizycznej. Ruch to zdrowie i ta prawda dotyczy zarówno nas dorosłych, jak i dzieci. W trakcie wysiłku fizycznego następuje obniżenie hormonów związanych ze stresem, a rośnie liczba endorfiny czy hormonu szczęścia. Jeżeli pociecha nie lubi sportu to znakomitą formą aktywności fizycznej będzie zwykły spacer czy też pójście na plac zabaw.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Wymiana wyświetlacza Xiaomi – dlaczego warto?

Przyjazne dla domu i natury: Ekologiczna pianka do czyszczenia kuchni

Gdzie i jak szybko zaopatrzyć się w sprzęt komputerowy

Domowa produkcja makaronu - jaka maszynka sprawdzi się najlepiej?

Wycinka Drzew w 2024: Jakie Drzewa Można Wyciąć Bez Zezwolenia?

Jaką siatkę wybrać na wolierę dla ptaków?

Wpływ automatyzacji produkcji na przedsiębiorstwo

Stwórz dom marzeń z podłogami Korner

Klapki jako wszechstronny element odzieży damskiej i męskiej

Jak bardzo istotny jest wybór odpowiedniej drukarni do produkcji personalizowanych materiałów reklamowych?

Fototapety z kwiatami: Przeniesienie natury do wnętrza twojego domu

Porównanie iPhone 15 z poprzednim modelem: jakie innowacje przynosi ten smartfon?

Refluks żołądkowo-przełykowy a dieta

Jak wybrać idealny rower dla dziecka? Poradnik dla rodziców

Sezon grillowy tuż, tuż - Jakie oświetlenie ogrodowe sprawdzi się najlepiej?

Jak skutecznie filtrować wodę w domu?

Co daje regularny relaks w jacuzzi?

Parasole ogrodowe - na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Sprawdź, jakie badania profilaktyczne warto wykonywać po 60-tce

Ile kosztuje wykonanie protezy zębowej?

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki