artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Czym jest agrowłóknina i dlaczego warto z niej korzystać?

Agrowłóknina to niezwykle przydatny materiał, który znajduje wiele zastosowań w ogrodzie. Dzięki niej gleba jest lepiej przygotowana na sadzenie i wzrost roślin, a chwasty praktycznie przestają być problemem. Zobacz, jak korzystać z agrowłókniny i poznaj jej największe zalety.

Do czego służy agrowłóknina?

Czy wiesz, jak wygląda agrowłóknina? Jest to tkanina polipropylenowa, charakteryzująca się nieregularną strukturą z rowkami. Taki wzór zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, wysoką przepuszczalność wody i ponadprzeciętną wytrzymałość. Agrowłóknina chroni uprawy przed przymrozkami i sprawia, że woda wolniej wyparowuje z gleby. Dzięki włókninie polipropylenowej rośliny mogą wzrastać w korzystnych warunkach, a problem chwastów staje się praktycznie niezauważalny. Materiał wykazuje pozytywny wpływ na plony, które są zdrowsze i bardziej obfite. Agrowłóknina może mieć różne rozmiary, dzięki czemu łatwo jest dopasować ją do specyfiki upraw.

Podstawowe rodzaje agrowłókniny

Dwa, najpopularniejsze rodzaje włókniny polipropylenowej to:

agrowłóknina biała,

agrowłóknina czarna.

Biała agrowłóknina idealnie sprawdza się w przypadku siewek, które należy sadzić już na początku wiosny. Ten materiał chroni sadzonki przed śniegiem, przymrozkami oraz innymi, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zimą tkanina staje się niewidoczna pod śnieżną pokrywą. Czarna agrowłóknina jest powszechnie wykorzystywania do ściółkowania. Płachta w ciemnym kolorze pochłania promienie słoneczne oraz podnosi temperaturę podłoża. Warto stosować ją przy roślinach ciepłolubnych, takich jak pomidory, czy papryka.

Agrowłóknina do ogrodu — kiedy warto z niej skorzystać?

Ogrodnicy-amatorzy z reguły wykorzystują agrowłókninę w celach ochronnych. Ten materiał zabezpiecza uprawy przed mrozem i wiatrem. Często jest rozkładany po to, by chronił rośliny zimujące, takie jak:

winorośle,

rododendrony,

iglaki,

róże.

Dobrze dobrana tkanina posłuży przez wiele lat, dzięki czemu chwasty długo nie zadomowią się w ogrodzie. Wykorzystanie tkaniny polipropylenowej znacznie ograniczy ilość prac porządkowych i wpłynie pozytywnie na estetykę otoczenia.

Uprawy, szklarnia, czy balkon — gdzie można rozłożyć agrowłókninę?

Agrowłókniny przydają się wszędzie tam, gdzie uprawiane są rośliny. Nie ma znaczenia, czy mamy duży ogród, własną szklarnię, czy malutki balkon — wystarczy wybrać materiał odpowiedniej wielkości i prawidłowo go rozłożyć, a efekty będą widoczne gołym okiem. Odpowiednio konserwowana agrowłóknina wytrzyma kilka lat — po zakończeniu sezonu warto sprawdzić, czy na powierzchni nie pojawiły się dziury ani uszkodzenia. Jeśli jej stan nie budzi zastrzeżeń, należy ją starannie złożyć i schować w bezpieczne miejsce, gdzie nie będzie narażona na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki