artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Jakie czynniki mają wpływ na drożność transportu drogowego?

W wielu polskich miastach transport drogowy — mówiąc oględnie — po prostu kuleje. Co ma wpływ na taki stan rzeczy? Czy zawsze jesteśmy skazani na przepuszczanie przez centra miast dużych samochodów ciężarowych? A może istnieją rozwiązania, dzięki którym można usprawnić transport w mieście?

Polskie miasta logistycznie — plany i rzeczywistość

W dużych, polskich miastach takich jak Wrocław, Kraków i Warszawa transport drogowy ma się stosunkowo dobrze. Owszem, korki na najważniejszych, miejskich arteriach są tu czymś normalnym, ale nie oszukujmy się, żyjemy w kraju, w którym na 1 mieszkańca przypada około 0,6 samochodu (dane na 2021 rok).

Problemy logistyczne pojawiają się głównie w mniejszych i średnich miastach. Przykładowo, jeszcze kilka lat temu Rybnik był miastem całkowicie zakorkowanym. Wynikało to z konieczności prowadzenia ruchu międzymiejskiego przez centrum miasta. Dziś w mieście tym sytuacja wygląda nieco lepiej, ale wciąż brakuje tu sporo do ideału.

Jak usprawnić transport w polskich miastach?

Jeśli transport drogowy w polskich miastach ma w przyszłości odbywać się płynnie, konieczne jest wprowadzenie kilku istotnych rozwiązań. Najważniejsze z nich to:

Wyprowadzenie ruchu ciężarowego z centrów miast i poprowadzenie go po obwodnicach. Krok ten nie tylko odciąża ruch w ścisłej zabudowie miejskiej, ale też pozwala ograniczyć stopień zużycia dróg w centralnych fragmentach aglomeracji i poprawia bezpieczeństwo pieszych.

Rozbudowa centrów logistycznych, dzięki którym można zwiększyć przepustowość i płynność szlaków przewozowych zarówno w obrębie dużych aglomeracji, jak i małych miast.

Ograniczenie klasycznych skrzyżowań prostopadłych na rzecz rond. Te ostatnie zapewniają większe bezpieczeństwo i płynność ruchu. Poza tym przejazd nimi jest znacznie łatwiejszy z punktu widzenia kierowcy.

Inwestycja w rozwiązania umożliwiające odciążenie tradycyjnych kanałów przewozowych na rzecz alternatywnych środków transportu. Takim rozwiązaniem była - jeszcze do niedawna dość popularna - inicjatywa Tiry na Tory.

Usprawnienie procedur prawnych dotyczących rozbudowy już istniejących sieci dróg w miastach i poza nimi. Dzięki temu łatwiej skomunikować ze sobą poszczególne dzielnice, a także stworzyć podstawy dla przyszłych obwodnic.

Dlaczego kwestię transportu drogowego należy rozwiązać?

W Polsce, ale też w wielu innych krajach Europy transport drogowy cieszy się bodaj największą popularnością. Nic w tym dziwnego, skoro żyjemy w regionie, w którym średnia gęstość dróg jest zaskakująco duża. Niestety, wraz z upływem lat jesteśmy nadal świadkami wzrostu obciążenia największych arterii drogowych. To oznacza, że przewóz drogowy odbywać się będzie dłużej i stanie się bardziej kosztowny, co będzie miało przełożenie na stan logistyki w kraju, a także na rosnące koszty transportu niezależnie od przebytej odległości.

Przewóz towarów samochodami dostawczymi i ciężarowymi wiąże się z szeregiem zagrożeń, ale też może być impulsem do wprowadzenia wielu interesujących zmian w ogólnokrajowej logistyce.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Fototapety z kwiatami: Przeniesienie natury do wnętrza twojego domu

Porównanie iPhone 15 z poprzednim modelem: jakie innowacje przynosi ten smartfon?

Refluks żołądkowo-przełykowy a dieta

Jak wybrać idealny rower dla dziecka? Poradnik dla rodziców

Sezon grillowy tuż, tuż - Jakie oświetlenie ogrodowe sprawdzi się najlepiej?

Jak skutecznie filtrować wodę w domu?

Co daje regularny relaks w jacuzzi?

Parasole ogrodowe - na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Sprawdź, jakie badania profilaktyczne warto wykonywać po 60-tce

Ile kosztuje wykonanie protezy zębowej?

Jak wybrać dobrą agencję pracy dla swojego biznesu?

Eko-dekoracje w Twoim domu: Jak płytki ceramiczne przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju?

Program ochrony przed szkodnikami

Nawożenie trawnika – na co zwracać uwagę przy wyborze nawozu?

Olejek lawendowy w aromaterapii – właściwości i zastosowanie

Ile Kosztuje Zakup Fotobudki 360: Wyjaśnienie i Porady dla Przyszłych Klientów

Zioła ojca Klimuszko – na co się je stosuje?

Jak wybrać kosiarkę dopasowaną do wielkości twojego ogrodu?

Dobór odpowiednich gadżetów reklamowych dla firm do targetowanej grupy odbiorców

Śmieszna bielizna walentynkowa – top wyborów dla par z poczuciem humoru

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki