SERWISY PRASOWE

Miasto i Powiat

Na Sygnale

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – narzędzie wspomagające bezpieczeństwo mieszkańców

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne rozwiązanie opracowane m.in. przy udziale obywateli. Podczas konsultacji społecznych wskazywali oni swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa.

W wyniku tych spotkań powstała Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę. Zapewnia mieszkańcom łatwiejszy kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Dzięki temu narzędziu mogą oni łatwo i anonimowo zgłosić sytuacje w swoim otoczeniu, które uważają za niebezpieczne.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.

Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania. Są to m.in.: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa, używanie środków odurzających czy zła organizacja ruchu drogowego. Policjanci po potwierdzeniu zgłoszenia, realnie pomagają w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu.


Sposób działania aplikacji jest łatwy w obsłudze. Wystarczy mieć do dyspozycji telefon bądź komputer z dostępem do internetu. I co dalej?:

- kliknij na baner Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dostępny na stronach internetowych komend powiatowych, miejskich i wojewódzkich Policji,

- po otwarciu strony internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaakceptuj regulamin,

- chcąc dodać zgłoszenie, wybierz na mapie obszar, który cię interesuje,

- następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie", dodaj do mapy występujące niebezpieczeństwo (wybierając je z katalogu, należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia),

- w otwartym oknie opisz dane zagrożenie, wybierz dni tygodnia i porę dnia, kiedy dana sytuacja ma miejsce, możesz także załączyć plik o maksymalnej pojemności 5 megabajtów, a następnie kliknij przycisk "ZGŁOŚ".


Natomiast pamiętajmy, że w przypadku pilnych spraw takich jak zagrożenie życia lub zdrowia należy zawsze dzwonić na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do podległej komendy miejskiej czy też powiatowej.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest w serwisie https://kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/kb/mapa-zagrozen-bezpiecze/68183,dok.html oraz w aplikacji mobilnej „GeoportalMobile".

Share This Post

Post Navigation

Leave a Reply

Post Tags

related Posts