artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Największe lotniska na świecie

Wielkość lotniska może być mierzona na różne sposoby. Najczęstszym sposobem mierzenia wielkości lotniska jest jego powierzchnia lądowa. Obszar lądowy obejmuje wszystkie pasy startowe, drogi kołowania, parkingi i inne obiekty, które są częścią lotniska. Innym sposobem mierzenia wielkości lotniska jest liczba pasażerów, którzy przechodzą przez nie każdego roku. Jest to dobry wskaźnik tego, jak bardzo lotnisko jest zajęte i jak duży ruch może obsłużyć.


Oprócz powierzchni terenu i liczby pasażerów, na wielkość lotniska mogą wpływać także inne czynniki. Na przykład, liczba terminali, liczba bramek i liczba pasów startowych mogą wpływać na wielkość lotniska. Jednocześnie, infrastruktura i urządzenia dostępne na lotnisku mogą również odgrywać rolę w określaniu jego wielkości.


Top 10 lotnisk na świecie

Oto dziesięć największych lotnisk na świecie, mierzonych według ich całkowitej powierzchni:

1. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Króla Fahda

King Fahd International Airport to największe lotnisko na świecie, zajmujące powierzchnię około 780 kilometrów kwadratowych. Lotnisko znajduje się w Dammam w Arabii Saudyjskiej i posiada cztery terminale oraz osiem pasów startowych. Lotnisko może obsłużyć do 15 milionów pasażerów rocznie.

2. Międzynarodowy port lotniczy w Denver

Denver International Airport jest drugim co do wielkości lotniskiem na świecie, o łącznej powierzchni 135,69 km2. Lotnisko znajduje się w Denver w stanie Kolorado i posiada sześć pasów startowych oraz trzy terminale. Lotnisko może obsłużyć do 64 milionów pasażerów rocznie.

3. Międzynarodowy port lotniczy Dallas/Fort Worth

Dallas/Fort Worth International Airport jest trzecim co do wielkości lotniskiem na świecie, o łącznej powierzchni 78 kilometrów kwadratowych. Lotnisko znajduje się w Dallas/Fort Worth w Teksasie i posiada siedem pasów startowych oraz pięć terminali. Lotnisko może obsłużyć do 69 milionów pasażerów rocznie.

4. Międzynarodowy port lotniczy w Orlando

Orlando International Airport jest czwartym co do wielkości lotniskiem na świecie, o łącznej powierzchni 57,67 km2. Lotnisko znajduje się w Orlando na Florydzie i posiada cztery pasy startowe oraz dwa terminale. Lotnisko może obsłużyć do 47 milionów pasażerów rocznie.

5. Beijing Capital International Airport

Beijing Capital International Airport jest piątym co do wielkości lotniskiem na świecie, o łącznej powierzchni 49,9 km kwadratowych. Lotnisko znajduje się w Pekinie w Chinach i posiada trzy pasy startowe oraz trzy terminale. Lotnisko może obsłużyć do 100 milionów pasażerów rocznie.

6. Lotnisko Charles de Gaulle'a

Port lotniczy Charles de Gaulle jest szóstym co do wielkości lotniskiem na świecie, o łącznej powierzchni 32,38 km2. Lotnisko znajduje się w Paryżu, we Francji i posiada cztery pasy startowe oraz trzy terminale. Lotnisko może obsłużyć do 72 milionów pasażerów rocznie.

7. Międzynarodowy port lotniczy Szanghaj Pudong

Shanghai Pudong International Airport jest siódmym co do wielkości lotniskiem na świecie, o łącznej powierzchni 33,5 km2. Lotnisko znajduje się w Szanghaju w Chinach i posiada pięć pasów startowych oraz dwa terminale. Lotnisko może obsłużyć do 70 milionów pasażerów rocznie.

8. Lotnisko Barajas w Madrycie

Port lotniczy Madryt Barajas jest ósmym co do wielkości lotniskiem na świecie, o łącznej powierzchni 30,8 km kwadratowych. Lotnisko znajduje się w Madrycie w Hiszpanii i posiada cztery pasy startowe oraz cztery terminale. Lotnisko może obsłużyć do 70 milionów pasażerów rocznie.

9. Port lotniczy Paryż-Orly

Port lotniczy Paryż-Orly jest dziewiątym co do wielkości lotniskiem na świecie, o łącznej powierzchni 19,6 km2. Lotnisko znajduje się w Paryżu, we Francji i posiada cztery pasy startowe oraz dwa terminale. Lotnisko może obsłużyć do 31 milionów pasażerów rocznie.

10. Międzynarodowy port lotniczy w Dubaju

Międzynarodowy port lotniczy w Dubaju jest dziesiątym co do wielkości lotniskiem na świecie, o łącznej powierzchni 14,2 km2. Lotnisko znajduje się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i posiada dwa pasy startowe oraz trzy terminale. Lotnisko może obsłużyć do 90 milionów pasażerów rocznie.


Porównanie wielkości lotnisk - ruch pasażerski i powierzchnia terenu

Podczas gdy powierzchnia lądowa lotniska jest dobrym wskaźnikiem jego wielkości, niekoniecznie odzwierciedla liczbę pasażerów, którzy przechodzą przez nie każdego roku. Na przykład Beijing Capital International Airport ma mniejszą powierzchnię lądową niż King Fahd International Airport, ale rocznie obsługuje więcej pasażerów.

Dlatego przy porównywaniu wielkości lotnisk należy brać pod uwagę oba czynniki. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest liczba terminali, bramek i pasów startowych. Czynniki te mogą wpłynąć na przepustowość lotniska i jego zdolność do obsługi większej liczby pasażerów. W Polsce obecnie powstaje centralny port komunikacyjny/ Odszkodowanie wykup ziemi pod lotnisko CPK jest możliwe, warto zapoznać się z tematem.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Fototapety z kwiatami: Przeniesienie natury do wnętrza twojego domu

Porównanie iPhone 15 z poprzednim modelem: jakie innowacje przynosi ten smartfon?

Refluks żołądkowo-przełykowy a dieta

Jak wybrać idealny rower dla dziecka? Poradnik dla rodziców

Sezon grillowy tuż, tuż - Jakie oświetlenie ogrodowe sprawdzi się najlepiej?

Jak skutecznie filtrować wodę w domu?

Co daje regularny relaks w jacuzzi?

Parasole ogrodowe - na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Sprawdź, jakie badania profilaktyczne warto wykonywać po 60-tce

Ile kosztuje wykonanie protezy zębowej?

Jak wybrać dobrą agencję pracy dla swojego biznesu?

Eko-dekoracje w Twoim domu: Jak płytki ceramiczne przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju?

Program ochrony przed szkodnikami

Nawożenie trawnika – na co zwracać uwagę przy wyborze nawozu?

Olejek lawendowy w aromaterapii – właściwości i zastosowanie

Ile Kosztuje Zakup Fotobudki 360: Wyjaśnienie i Porady dla Przyszłych Klientów

Zioła ojca Klimuszko – na co się je stosuje?

Jak wybrać kosiarkę dopasowaną do wielkości twojego ogrodu?

Dobór odpowiednich gadżetów reklamowych dla firm do targetowanej grupy odbiorców

Śmieszna bielizna walentynkowa – top wyborów dla par z poczuciem humoru

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki