artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Jakie są zalety i wady mieszkania w wieżowcach?

Wieżowce są coraz częstszym widokiem, który można spotkać w Polsce. Największe miasta, takie jak Warszawa czy Katowice są nimi usiane. W tych mniejszych również pojawiają się pomysły na budowanie wysokościowców. Myślicie o zamieszkaniu w wysokościowcu? Tutaj znajdziecie wady i zalety mieszkania w wysokich budynkach.

Katowice i Warszawa są miastami, które słyną z największej liczby wieżowców. Często powstają tam całe osiedla takich budynków. Nie zawsze jednak spotykają się one z pozytywnymi opiniami. Dlatego wiele firm woli pozostawać przy niższych, bardziej kameralnych konstrukcjach. Przykładem takich są inwestycje budowane w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Toruń to jedno z miast, w których takich budynków na razie nie ma. Jednak niedługo może się to zmienić. W najbliższym czasie mają tam powstać nowe wieżowce. Najwyższy ma liczyć prawie 80 metrów[1]. Inne polskie miasta również coraz poważniej myślą o zabudowie wysokościowej.

Zalety mieszkania w wieżowcach

Widoki i nasłonecznienie

Zalet mieszkania w wieżowcach jest kilka. Jeżeli mieszkamy na jednym z wyższych pięter, to na pewno będziemy mieli zapierające dech w piersiach widoki na miasto i najbliższą okolicę. Mieszkanie na wyższych piętrach, to też większy dostęp do słońca, którego zwłaszcza zimą brakuje w naszym kraju.

Windy

W wysokich budynkach zawsze są windy, więc nawet gdy mieszkasz na niższych piętrach, to będziesz mógł z nich korzystać. Jest to przydatne, zwłaszcza gdy musimy wnieść zakupy, meble lub inne ciężkie rzeczy do naszego mieszkania. Jest to również duże udogodnienie dla osób niepełnosprawnych, starszych i z małymi dziećmi.

Komunikacja i lokalizacja

Wysokie budynki zazwyczaj są dobrze skomunikowane i zlokalizowane. Miasta często dają pozwolenia na wysokościową zabudowę w centrach oraz tam, gdzie już istnieje gęsta zabudowa. Dlatego wieżowce często są dobrze zlokalizowane i skomunikowane. Inną zaletą dobrej lokalizacji jest podpięcie pod miejską sieć ciepłowniczą. Niższe budynki na obrzeżach nie zawsze mogą na to liczyć.

Mniej komarów i owadów

Komary latają zazwyczaj na wysokość do 15 metrów. Oczywiście trzeba pamiętać, że są to dość lekkie owady i nawet lekki podmuch wiatru może je wywiać na wyższe piętra. Innych owadów również jest mniej wraz z wysokością.

Wady mieszkania w wieżowcach

Mieszkanie na niższych piętrach

Większość zalet mieszkania w wieżowcach wiąże się z wyższymi piętrami. Mieszkając na dole, będziesz miał większy ruch pod oknami i na klatce schodowej, który może być uciążliwy.

Duża ilość mieszkańców

Im wyższy budynek, tym więcej mieszkań się w nim znajduje, a to oznacza więcej mieszkańców. Zawsze ktoś będzie robił remont, organizował imprezę lub hałasował w inny sposób. Pod blokiem będzie mało miejsc parkingowych dla gości, a ruch będzie zwyczajnie większy. Nigdy też nie poznasz wszystkich sąsiadów. W większym skupisku ludzi panuje większa anonimowość i rotacja mieszkańców.

Duchota

Przyjemne nasłonecznienie przez większość roku na wyższych piętrach zamienia się w wadę latem. Nie ma niczego, co dawałoby nam cień, więc na wyższe piętra słońce świeci przez cały dzień. Dlatego częstym widokiem w wieżowcach są rolety zewnętrzne i klimatyzatory. 

Decyzja o mieszkaniu w wysokościowcu pozostaje więc kwestią indywidualną. Rozpatrz wady i zalety danego lokalu, czy pasują do Twoich oczekiwań? Mieszkania w blokach i nowszych wieżowcach mogą cechować się bardzo dobrym standardem – nie warto ich skreślać od razu.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Dlaczego warto wybrać grzejnik stalowy?

Nauka pływania dla dzieci i dorosłych w Korzennej

Odkryj sekrety zdrowej kuchni z lokalnym cateringiem dietetycznym Freshlab!

Ciągłe zapotrzebowanie na JavaScript

Klamki Corona – elegancja i funkcjonalność dla Twoich drzwi

Jak wybrać domenę dla firmy?

Jak łączyć różne style dekoracyjne w harmonijną całość?

Dlaczego warto postawić na powłokę grafenową na samochód?

Minimalizm w aranżacji - Jak minimalistyczne regały wpisują się w trendy współczesnego designu.

Praca w Bydgoszczy dla absolwentów. Jak wygląda rynek pracy dla młodych specjalistów?

Import towarów: Kluczowe informacje o cłach i podatkach

Ograniczenie władzy rodzicielskiej a pozbawienie władzy rodzicielskiej – różnice

Termomodernizacja domu przed zakupem pompy ciepła

Wybór odpowiedniego tłumacza – czego szukać przy poszukiwaniu usług tłumaczeniowych?

Mieszkanie lub dom na Costa del Sol – jaką lokalizację wybrać?

Depilacja pach – przewodnik po najskuteczniejszych metodach

Kompleksowe Rozwiązania Budowlane: Płyty Warstwowe na Dachy i Elewacje

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu podczas wakacyjnej podróży? 10 rzeczy, które musisz wiedzieć

Zbilansowane nawożenie buraków cukrowych

Nawożenie ziemniaka jadalnego

Tags

Kategorie