artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Technologia LiDAR zwiększa dokładność pomiarów geodezyjnych

Technologia skanowania laserowego rozwija się dynamicznie. Stosuje się ją m.in. w skaningu naziemnym, lotniczym i mobilnym. Z pomocą lasera wyposażonego w czujniki LiDAR można stworzyć dokładne modele trójwymiarowe budynków, różnych elementów infrastruktury, a także obiektów naturalnych np. skał. Dzięki temu technologia znajduje zastosowanie w geodezji, w której zwiększa dokładność wykonywanych pomiarów.

1. Czym jest technologia LiDAR?

2. Czujniki LiDAR w geodezji

Skanowanie laserowe jest powszechnie wykorzystywane w branżach, w których jeszcze dekadę temu nie rozważano jego użycia. Dzisiaj lotniczy skaning laserowy, skaning naziemny i mobilny dają możliwość pozyskiwania danych i tworzenia modeli terenu z wysoką precyzją. Impulsy świetlne zwiększają dokładność pomiaru odległości i sprawiają, że trójwymiarowy model dowolnej bryły jest przygotowany w sposób profesjonalny. Do czego służą i jak działają lasery LiDAR?

Czym jest technologia LiDAR?

Jak działa LiDAR? Skaning laserowy przez systemy lidarowe polega na wykorzystywaniu światła lasera do wykonywania pomiarów. Początkowo wykonywano wyłącznie lotnicze skanowanie laserowe, jednak czujniki obecnie pojawiają się również w autonomicznych pojazdach. Sprawdzają się do pomiarów naziemnych. Rejestrują pomiary w czasie rzeczywistym, co sprawia, że LiDAR znajduje coraz więcej zastosowań.

Skanery laserowe różnicuje się ze względu na pułap pozyskiwania danych i sposób pracy samego skanera. Skaner laserowy wykorzystuje światło czerwone, które sprawdza się w prowadzeniu pomiarów topograficznych lub światło zielone, które pozwala przeprowadzić pomiary batymetryczne. Dzięki temu lidary wykorzystywane w różnych branżach pozwalają pozyskać dane, które najlepiej odpowiadają na potrzeby zamawiającego ich przeprowadzenie.

Czujniki LiDAR w geodezji

Czujniki LiDAR można wykorzystywać do tworzenia dokładnych map. Zakład geodezji z ich pomocą przeprowadza profesjonalny skaning laserowy, który może być stosowany zarówno na małych odległościach, jak i większych. Dzięki temu może elastycznie dostosować typ skanera laserowego do zadania i warunków zewnętrznych - wszystkie odległości są dokładnie odmierzone, a trójwymiarowe modele odwzorowują rzeczywisty kształt i rozmiar budynków i innych elementów krajobrazu w sposób, który ułatwia wykorzystanie pomiarów w innych celach. Pomiary geodezyjne ze światłem laserowym można przeprowadzić na dowolnym terenie, dlatego technologia LiDAR sprawdza się praktycznie wszędzie i ogranicza trudności związane z pomiarami geodezyjnymi.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki