Rumień po ukąszeniu kleszcza jest pierwszym charakterystycznym objawem boreliozy, zwanej też chorobą z Lyme. Jednak borelioza zazwyczaj występuje w kilku stadiach, a każda faza cechuje się różnymi objawami. Sprawdź, jakie są symptomy późnej fazy boreliozy.

Borelioza jest zakaźną chorobą wieloukładową, którą wywołują krętki z rodzaju Borrelia. Przenosi się na ludzi za pośrednictwem kleszczy Ixodes. Objawy boreliozy we wczesnej fazie to przede wszystkim rumień po ukąszeniu kleszcza oraz dolegliwości grypopodobne: osłabienie, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. Jeśli znajdziesz na swoim ciele kleszcza, musisz przede wszystkim wiedzieć, jak prawidłowo go wyciągnąć.

 

Jak wyciągnąć kleszcza, aby zminimalizować ryzyko zakażenia boreliozą?

Nie każdy wie, jak wyciągnąć kleszcza prawidłowo. Pamiętaj, że pajęczaka nie należy przekręcać, przypalać ani smarować tłuszczem! To mit, że tego typu sposoby ułatwiają pozbycie się pasożyta. Do prawidłowego usunięcia kleszcza służą wąskie szczypczyki lub pęseta, którymi należy złapać go jak najbliżej skóry i wyciągać wzdłuż osi wkłucia. Po usunięciu kleszcza miejsce ukąszenia trzeba zdezynfekować. Jeśli dalej masz wątpliwości co do tego, jak wyciągnąć kleszcza, zgłoś się do lekarza lub poproś o pomoc osobę, która ma większe doświadczenie.

Pamiętaj, że nie każdy kleszcz musi przenosić boreliozę. Ponadto szybkie usunięcie ze skóry pajęczaka minimalizuje prawdopodobieństwo zakażenia boreliozą i innymi chorobami odkleszczowymi. Jeśli chcesz się upewnić, że kleszcz nie zaraził cię boreliozą, zrób testy serologiczne, takie jak PCR czy ELISA. Gdy ich wynik jest dodatni lub wątpliwy, zgłoś się na test Western Blot. Podstawą leczenia boreliozy są antybiotyki i środki łagodzące objawy.

 

Borelioza – objawy skórne w fazie późnej

Rumień wędrujący we wczesnej fazie boreliozy, o charakterystycznym kształcie pierścienia, to tylko przedsmak zmian skórnych. W późnej fazie borelioza może powodować przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn. Jak się objawia? Z początku skóra ma intensywnie czerwony kolor, jest obrzęknięta i bardzo miękka, a na późniejszym etapie zaczyna zanikać i staje się coraz cieńsza.

 

Bóle stawów i problemy neurologiczne

Zapalenie stawów dotyczy przeważnie kolan, barków lub stawów biodrowych, czasami zajęte są także mniejsze stawy. W ciągu tygodni, miesięcy, a nawet lat po zakażeniu boreliozą, choroba może zaatakować także układ nerwowy, a jedną z chorób będących jej rezultatem jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Sygnałami, że z układem nerwowym dzieje się coś niedobrego, są: problemy z widzeniem i słyszeniem, zaburzenia czucia, niedowłady, drętwienie kończyn, osłabienie mięśni.

 

Rzadsze objawy boreliozy w fazie późnej

U niewielkiego odsetka osób chorujących na boreliozę rozwijają się objawy oczne, jak zapalenie rogówki, siatkówki, nerwu wzrokowego, twardówki lub nadtwardówki. Kilka tygodni lub miesięcy po ataku kleszcza mogą pojawić się też problemy z sercem. Choć nieregularna praca serca może budzić duży niepokój, u większości chorych objawy te ustępują samoistnie po kilku tygodniach. Równie rzadkim powikłaniem choroby z Lyme jest zapalenie wątroby. Niektórzy pacjenci borykają się także z przewlekłym zmęczeniem.

 

materiał zewnętrzny

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły