Alergie pokarmowe to obecnie już powszechny problem. Stale poszerza się wiedza na temat komplikacji w organizmie wywoływanych przez poszczególne alergeny. Jedną z najczęściej występujących alergii jest nietolerancja laktozy. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyczyć może nawet 30% Polaków. Problem jest poważny - kiedy organizm źle przyswaja laktozę występują, między innymi, nudności, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, zaparcia. Osoby z nietolerancją laktozy skarżą się również na chroniczne zmęczenie.

W niektórych przypadkach nietolerancja laktozy może być przejściowa: przykładowo, jako jeden ze skutków choroby Lesniewskiego-Crohna. Wówczas produkty zawierające laktozę wyklucza się z jadłospisu jedynie na jakiś czas. Kiedy jednak nietolerancja laktozy jest trwała, warto poszukać zamienników krowiego mleka, które nie zawierają alergenów, a pozwolą stworzyć dietę bogatą w substancje odżywcze.

Doskonałym substytutem tradycyjnego mleka są tzw. mleka roślinne. Ich nazwa jest jednak myląca - nie mają one nic wspólnego z substancją wydzielaną przez samice ssaków podczas laktacji. Mleka roślinne to po prostu napój, na który składa się woda i różne, w zależności od rodzaju "mleka", składniki. Sprawiają one jednak, że osoby z nietolerancją laktozy nie muszą rezygnować z porannej kawy czy owsianki. Jakie mleka roślinne dostępne są na rynku?

Mleko sojowe
Najpopularniejszym rodzajem mleka roślinnego jest niewątpliwie mleko sojowe, które otrzymuje się z ziaren soi. Mleko to jest dobrym źródłem wapnia i białka roślinnego, bogate jest także w witaminy z grupy B. Warto jednak pamiętać, że mleko sojowe może powodować alergię (soja to jeden z głównych alergenów). Nie powinny go pić osoby mające problem z tarczycą.

Mleko kokosowe
Mleko kokosowe jest również bardzo popularnym rodzajem mleka roślinnego. Produkowane jest z wyciśniętego miąższu kokosów. Mleczko kokosowe coraz częściej wykorzystywane jest również przy tradycyjnej diecie, gdyż ze względu na swój smak stanowi doskonały dodatek do potraw kuchni tajskiej.

Mleko orkiszowe
Mleko orkiszowe to bardzo zdrowy zamiennik mleka krowiego. Orkisz zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, w efekcie czego wpływa korzystnie na krążenie, a także poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Co istotne, mleko orkiszowe mogą spożywać nawet osoby nadwrażliwe na gluten.

Mleko z orzechów i migdałów
Mleko takie powstaje poprzez namoczenie orzechów (lub: migdałów), a następnie wyciśnięcia płynu. Ze względu na swój skład jest to jedno z najbardziej cenionych mlek roślinnych.

Mleko ryżowe
Mleko ryżowe jest produktem otrzymywanym z brązowego ryżu. Mleko to ma więcej węglowodanów niż mleko od krowy. W składzie mleka ryżowego brakuje jednak wapnia i białka, dlatego nie zaleca się stosowania go jako wyłączny zamiennik tradycyjnego mleka.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły