Szałwia hiszpańska wbrew nazwie nie pochodzi z Hiszpanii i nie rośnie na jej terenie. Właściwości nasion szałwii, czyli  chia zostały odkryte przez Majów i Azteków zamieszkujących Amerykę Południową, która do dziś pozostaje terenem jej uprawy.

Szałwia hiszpańska

Jest rośliną jednoroczną o szerokich, zielonych liściach. Właściwości odżywcze i lecznicze mają tylko nasiona, nazywane chia. Jedni tłumaczą to jako „siła”, inni jako „olej”. Oba tłumaczenia oddają właściwości chia.

Te niezwykłe nasiona bogate są w wiele składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Na dodatek zawierają ich znacznie więcej niż inne produkty:

  • 6 razy więcej wapnia niż mleko,

  • 3 razy więcej żelaza niż szpinak,

  • 2 razy więcej błonnika niż otręby,

  • 8 razy więcej kwasów omega 3 niż łosoś atlantycki.

Dodatkowo zawierają duże ilości fosforu, magnezu, białka, potasu i antyoksydantów. Chia nie zawierają glutenu, stąd wskazane są przede wszystkim dla osób uczulonych na ten składnik. Tak bogaty skład ziaren decyduje o właściwościach zdrowotnych chia.

 

Fot. Nasiona Chia - 1kg, 35 zł (www.ekoflos.pl)

 

 

Nasiona chia a zdrowie

Dziennie wystarczy 3-5 łyżeczek nasion chia, by zapewnić sobie zdrowie i poprawić funkcjonowanie niektórych organów. Właściwości zdrowotne roślin dawno już docenili ci, którzy dbają o prawidłowe odżywianie. Badania amerykańskie potwierdziły znaczenie chia w profilaktyce raka piersi i szyjki macicy. Duża ilość kwasu alfa-linolenowego niszczy komórki rakowe u kobiet, ale u mężczyzn może powodować prostatę (ryzyko jest minimalne).

Zawarte w nasionach szałwii hiszpańskiej kwasy omega-3 wspomagają pracę mózgu, pamięć i koncentrację, dlatego polecane są osobom wykonującym intensywną pracę umysłową. Ich działanie na układ nerwowy powoduje uspokojenie, zmniejsza uczucie napięcia nerwowego i łagodzi objawy depresji.

Omega-3 pozytywnie wpływają na pracę serca obniżając poziom „złego cholesterolu”, a tym samym zapobiegają zmianom miażdżycowym. Duża zawartość potasu w chia skutecznie obniża ciśnienie i chroni przed wylewami i udarami mózgu.

Nasiona chia mają podobne właściwości jak len, czyli namoczone w wodzie pęcznieją i tworzą charakterystyczny kleik, podobnie też działają na układ trawienny regulując perystaltykę jelit. Nasiona chia mają obojętny smak, toteż można dodawać je do jogurtów, musli, sałatek, chleba z ziarnami.

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły