Z niewiadomych powodów osoby chore często przestają dbać o prawidłowe odżywianie się. Można przypuszczać, że powodem jest brak apetytu, ale mimo wszystko warto postawić na rutynowe nawyki i jeść nawet wtedy, gdy nie czujemy głodu.

Trzeba pamiętać, że chory organizm bez odpowiedniej codziennej dawki witamin i minerałów nie będzie miał sił do walki z chorobą.

Nawet zwykła infekcja, o jaką nietrudno w sezonie zimowym, wymaga zwiększonej dawki witamin, zwłaszcza witaminy C. Sięgamy wtedy po cytryny, paprykę i sok z czarnej porzeczki. Choroby układu pokarmowego na ogół wymagają przejścia na dietę lekkostrawną. Lekarz szczegółowo informuje, co można jeść, a jakich produktów lepiej unikać. Są też choroby, które poważnie wyniszczają organizm, utrudniają przyjmowanie pokarmów stałych i płynnych, spowalniają metabolizm, utrudniają wchłanianie składników odżywczych. Jednocześnie – paradoksalnie – organizm potrzebuje bardzo dobrego odżywiania, by móc walczyć z chorobą. W takiej sytuacji warto sięgnąć po doustne żywienie medyczne.

Czym jest żywienie medyczne? To produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze, zamknięte w wygodnych opakowaniach. Mają półpłynną konsystencję, przypominają nieco jogurt. Ich zadaniem jest uzupełnienie i wzbogacenie codziennego menu w niezbędne mikro i makro elementy. Są niezastąpione w przypadku problemów zdrowotnych powodujących trudności z przełykaniem oraz przyswajaniem pokarmów.

Żywienie medyczne stosuje się:

- W leczeniu chorób onkologicznych. Wysokobiałkowe, wolne od laktozy produkty są szczególnie polecane osobom borykającym się z chorobami nowotworowymi i pojawiającym się w związku z tym problemami z przyjmowaniem pokarmów. Wysokoenergetyczne produkty mogą w całości zastąpić tradycyjne pokarmy. Dieta w chorobie nowotworowej – Supportan DRINK o smaku cappuccino, bez laktozy, syropu glukozowego, a z dużą ilością błonnika i kwasów omega-3 to dobry wybór szczególnie dla osób w trakcie i po chemioterapii.

- W leczeniu cukrzycy. Płynna dieta o niskim indeksie glikemicznym, bogata w witaminy i minerały pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru, a jednocześnie dostarczyć organizmowi odpowiednią porcję składników odżywczych, między innymi węglowodanów.

- U osób w podeszłym wieku jako składnik codziennej zbilansowanej diety. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, które mają nieprawidłowe nawyki żywieniowe i wynikające z nich niedobory witamin i minerałów w organizmie.

- U osób w okresie okołooperacyjnym, szczególnie w przypadku, gdy zalecono rygorystyczną dietę. Żywienie medyczne dietą bezresztkową pomaga w tym przypadku przetrwać trudny okres, jednocześnie dostarczając organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Przed sięgnięciem po konkretny produkt należy sprawdzić, co to jest żywienie medyczne. Wskazana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym.