Płaskostopie jest problemem dotykającym bardzo wiele osób. Jednakże nie można go traktować jedynie jako problemu z budową stóp, gdyż przekłada się to na wiele różnorodnych problemów z postawą oraz problemami z innymi częściami ciała, jak na przykład z kręgosłupem.

Jednakże obecnie jest bardzo wiele możliwości, jak chodzi o leczenie płaskostopia i minimalizowanie wynikających z tego problemów.

 

Wkładka ortopedyczna jako sposób na płaskostopie


Jednym ze sposobów na poprawę stanu zdrowia i zminimalizowanie problemów związanych z płaskostopiem jest stosowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych. te jednak powinny być właściwie dobrane nie tylko do problemów, jakie dotykają konkretną osobę, ale także do wieku. U małych dzieci bowiem odpowiednio stosowane wkładki ortopedyczne są w stanie cofnąć płaskostopie, u dorosłych zaś przychodzi to znacznie ciężej. Jednakże wkładki pomagają zmniejszyć dolegliwości bólowe i pomagają poprawiać postawę.

Jak dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne?


Wybór najlepszych wkładek ortopedycznych w pierwszej kolejności uzależniony jest od tego, na jaki rodzaj płaskostopia dana osoba cierpi. Inne bowiem stosuje się na płaskostopie podłużne a całkiem inne na płaskostopie poprzeczne. Niektórzy cierpią na płaskostopie podłużno-poprzeczne, które także wymaga stosowania odpowiednio dopasowanych wkładek. Różnią się one przede wszystkim sposobem, w jaki podpierają stopę oraz jak dzięki temu są w stanie eliminować problemy związane z dolegliwościami bólowymi oraz korygowaniem wad postawy wynikających z płaskostopia. Szczególnie w przypadku korekty wad postawy u dzieci wybranie odpowiednich wkładek ma bardzo duże znaczenie. W wielu przypadkach stosuje się wkładki ortopedyczne wykonywane na indywidualne zamówienie, które z pewnością znacznie lepiej podtrzymują stopę i lepiej korygują problemy. Takie wkładki jednak należy wymieniać regularnie, zazwyczaj co 6-12 miesięcy, aby dzięki temu jak najlepiej spełniały swoje przeznaczenie. Oczywiście dobranie wkładek ortopedycznych powinno zostać poprzedzone wizytą u specjalisty, który powinien określić to, które wkładki będą najbardziej odpowiednie. Stosuje się w tym celu między innymi badanie, polegające na tym, iż pacjent staje na specjalną płytkę, dzięki czemu lekarz dokładnie widzi miejsca styku stopy z podłożem. To pozwala na określenie wad postawy i rodzaju płaskostopia. Dzięki temu można szybko i bezbłędnie dobrać właściwy sposób korygowania nieprawidłowości między innymi poprzez wybór właściwych wkładek ortopedycznych. Warto udać się do lekarza wcześniej, gdyż u dzieci wady postawy można niemalże całkowicie zlikwidować dzięki odpowiedniemu stosowaniu wkładek czy ćwiczeń fizycznych.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły