Choć szczotkowanie zębów jest czynnością, którą wykonujemy co najmniej dwa razy dziennie, często nie robimy tego w stu procentach prawidłowo.

Wiele parametrów, takich jak wybór właściwej szczoteczki, pasty, techniki szczotkowania czy nawet wody do płukania jamy ustnej ma znaczenie i wpływa na to, jak dokładnie zostanie oczyszczone nasze uzębienie.

Wiele osób decydując się na wybór pasty i szczoteczki do zębów, sięga po produkty przecenione, bądź kieruje się ich kolorem. Decyzja o zakupie nie powinna jednak sprowadzać się do tych parametrów. Ważny jest rodzaj szczoteczki jaką wybierzemy - manualna, oczyszczająca uzębienie siłą naszych rąk czy też elektryczna, która wykonuje ruchy za nas i lepiej usuwa płytkę nazębną. Istotny jest także dobór twardości włosia (miękkie, średnio twarde, twarde) do potrzeb naszych zębów. Ponadto, ważne jest dopasowanie pasty do zębów do potrzeb jamy ustnej - na rynku możemy znaleźć produkty o właściwościach odświeżających, wybielających, łagodzących stany zapalne czy też przeciwdziałających próchnicy. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, jaka pasta i szczoteczka będą dla nas odpowiednie - możemy poradzić się stomatologa. Warto jest także zaopatrzyć się w nić dentystyczną, irygator bądź specjalną szczoteczkę do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych oraz w płyn do płukania jamy ustnej - dzięki tym produktom, pozbędziemy się resztek pokarmowych pozostałych po szczotkowaniu i płytki nazębnej z trudnodostępnych miejsc. Więcej informacji na temat szczoteczek znajdziemy na stronie szczoteczka-elektryczna.edu.pl Można tam zapoznać się z testami poszczególnych modeli.

Zwykła woda?

Do płukania jamy ustnej po szczotkowaniu należy używać wody. Wiele osób korzysta z bieżącej wody z kranu, która jest wystarczająca do tego celu. Nie zawsze jednak będzie ona korzystnie działać na nasze uzębienie - zazwyczaj znajduje się w niej kamień, który może osadzać się na zębach i zmieniać ich barwę na żółtą. Ponadto, nierzadko płuczemy jamę ustną korzystając z bieżącej wody, nie korzystamy z kubka - owocuje to większymi rachunkami oraz marnotrawstwem. Warto więc zastanowić się nad korzystaniem z wody filtrowanej, która jest zdrowa dla zębów, pozbawiona wirusów, bakterii, metali ciężkich, a dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów - nawet wzbogacona o niezbędne do życia minerały. Takie rozwiązanie jest także z pewnością bardziej ekologiczne.

Jak często szczotkować zęby?

Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej - po każdym posiłku. Jeżeli nie mamy możliwości oczyszczenia jamy ustnej po spożyciu pokarmów, w szczególności bogatych w cukry - warto jest przepłukać usta wodą. Należy także pamiętać, że po niektórych posiłkach trzeba wstrzymać się ze szczotkowaniem około 30 minut - w szczególności po spożyciu owoców. Proces oczyszczania uzębienia powinien trwać około dwóch minut - nie krócej, ponieważ wtedy nie szczotkujemy dokładnie całej jamy ustnej ani nie dłużej, gdyż nadmiernie czyszcząc zęby, można uszkodzić szkliwo i podrażnić dziąsła. Po umyciu zębów szczoteczką, warto jest zastosować nić dentystyczną oraz wypłukać jamę ustną specjalistycznym płynem do płukania.

Prawidłowe oczyszczanie zębów to, obok odpowiedniej diety, podstawa w dbaniu o zdrowy uśmiech. Warto jest zmienić nieodpowiednie nawyki i starannie oczyszczać uzębienie każdego dnia, nie zapominając o przestrzeniach międzyzębowych, by móc jak najdłużej cieszyć się jasnymi i zdrowymi zębami.

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły