Po raz kolejny nie udało Wam się zajść w ciążę, rozważacie więc inne rozwiązania. Myślicie o in vitro, ale to przecież nienaturalne, ryzykowne i niezbyt skuteczne… Stop! Rozprawmy się dziś z krzywdzącymi mitami i poznajmy prawdę o in vitro!

Od czego wszystko się zaczyna?

Na samym początku drogi do in vitro trafiamy do lekarzy, którzy pomagają nam znaleźć przyczyny naszych problemów. Przeprowadzane są liczne badania (zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny), które pozwolą ocenić czy mamy do czynienia z niepłodnością i jakie ma ona podłoże. Nie bójcie się, można z nią walczyć – często nawet bez potrzeby wykorzystywania in vitro!

Podstawowymi badaniami, które kobiety mogą wykonać jeszcze przed wizytą u lekarza, są: AMH, inhibina B, SHBG, E2, FSH, LH, anty-TPO, DHEA-SO4, MTCx2, TST, TSH. Natomiast dla mężczyzn najważniejsze jest badanie ogólne nasienia..

Kiedy już trafimy do gabinetu, lekarz przeprowadza wywiad, podczas którego na pewno padną pytania na temat Waszego stanu zdrowia, a także dotychczasowych starań o potomstwo Specjalista sprawdzi wyniki przeprowadzonych badań, następnie zleci kolejne lub zaproponuje terapię dopasowaną do Waszych potrzeb.

Czym się kierować przy wyborze kliniki?

W naszym kraju istnieje już kilkadziesiąt różnych placówek, zajmujących się leczeniem niepłodności. Aby wybrać najlepszą, musimy wiedzieć czego chcemy. Głównym celem jest oczywiście zajście w ciążę i urodzenie zdrowego maluszka. Jednak aby do tego doszło, potrzebujemy najlepszej opieki.

Warto zwrócić uwagę na doświadczenie zespołu ośrodka; tylko kilkanaście spośród polskich klinik może pochwalić się wieloletnią praktyką. Dodatkowym atutem ośrodka zawsze będzie to, że zajmuje się pacjentami na każdym etapie: od diagnostyki, poprzez podstawowe sposoby leczenia, aż po programy in vitro i procedury zwiększające skuteczność terapii.

Najważniejszym czynnikiem, któremu trzeba się przyjrzeć, to dotychczasowi zadowoleni pacjenci. Jeśli nie możemy porozmawiać z osobami, które korzystały już z usług danej placówki, warto wybrać się do niej na niezobowiązującą. W ten sposób będziemy mogli poznać personel, zapoznać się z ofertą i podejściem reprezentowanym w danej klinice.

Czy in vitro jest skuteczne?

W internecie znaleźć można wiele doniesień nt. skuteczności. Jak w przypadku każdej statystyki warto przyjrzeć się bliżej sposobowi liczenia, a także zwrócić uwagę z jakiego okresu pochodzą dane. W zależności od tego, na jaki ośrodek się zdecydujemy, nasze szanse rosną lub... spadają. W INVICTA skuteczność w zapłodnieniu in vitro z docytoplazmatycznym wstrzyknięciem plemnika do komórki jajowej wynosi ponad 49% - a jest to jeden z najwyższych wskaźników w całej Europie (dla porównania polska średnia wynosi 35,2%). Co więcej, w tych klinkach aż 9 na 10 par osiąga swój cel, w tym ok. 40% w wyniku starań naturalnych, wspartych farmakoterapią i poradami (dotyczącymi m.in. trybu życia, diety) lekarzy.

Skuteczność in vitro jest zależna od wielu czynników, jednak jedną z podstawowych zmiennych jest wiek kobiety (im kobieta starsza, tym trudniej jest zajść w ciążę). Bardzo istotne są również takie kwestie jak przyczyna niepłodności oraz sytuacja medyczna obojga przyszłych rodziców, ale także doświadczenie lekarzy, praca laboratorium embriologicznego oraz procedury jakościowe stosowane w danym ośrodku. Dlatego tak istotne jest, aby już na etapie wyboru kliniki kierować się nie tylko lokalizacją czy ceną, ale również jakością świadczonych usług i opiniami specjalistów z branży.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki