Alkoholizm jest chorobą, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i społecznych. Jest trudnym do wyleczenia uzależnieniem. Istnie szereg skutecznych metod, które pozwalają osobie uzależnionej wrócić do normalnego życia. Jak rozmawiać z bliskim, który boryka się z problemem alkoholowym? Podpowiadamy, kiedy i gdzie szukać pomocy, a także jak powinien wyglądać proces wychodzenia z nałogu.

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Osoba uzależniona od alkoholu ma świadomość, że nie potrafi kontrolować picia, ale nie umie się do tego przyznać. Obraca się w środowisku osób, które dają jej przyzwolenie na nadmierne spożywanie alkoholu, co jest dla niej bardzo wygodne. Osoba uzależniona od alkoholu może mieć tendencje do manipulowania innymi ludźmi. Zazwyczaj szuka u nich alibi lub pożycza pieniądze. Przestaje kontrolować to, co się z nią dzieje i szuka kolejnych argumentów, by pić.

Uzależnienie zwykle rozpoczyna się od towarzyskiego picia lub szukania w alkoholu rozwiązania problemów. Kolejnym etapem są niestandardowe zachowania. Pojawia się zwiększona tolerancja na alkohol, coraz częstsze luki w pamięci czy zmiana środowiska. Następuje stopniowa utrata kontroli nad ilością przyjmowanego alkoholu, pojawia się popęd, by sięgnąć po kolejny kieliszek. Na tym etapie zerwaniu ulegają więzi rodzinne, a codzienne picie staje się nawykiem. Ostatnie stadium uzależnienia charakteryzuje się spadkiem tolerancji na alkohol. Uzależniony sięga po wszystko, co ma w składzie alkohol etylowy. Powstają zmiany w organizmie, a chory nie jest w stanie wykonywać podstawowych czynności. Na tym etapie czasami podejmuje decyzję, by pójść na terapię. Jak wygląda wychodzenie z uzależniania?

Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Pierwszym krokiem do odzyskania równowagi jest przyznanie się do problemu. Bez tego etapu trudno jest rozpocząć leczenie, gdyż uzależniony musi sam zgłosić się po pomoc. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej formy leczenia (więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu). Może to być zamknięty ośrodek – prywatny lub publiczny, a także terapie AA w miejscach, które takie spotkania oferują. W wielu przypadkach konieczne jest najpierw odtrucie organizmu. W tym celu chory powinien zgłosić się do ośrodka zamkniętego, który dysponuje odpowiednim zapleczem medycznym, jak na przykład https://medjol.pl/. Wykwalifikowani specjaliści przeprowadzą skuteczny detoks, który pozwala stopniowo oczyścić organizm i zminimalizować skutki uboczne odstawienia. Często takiemu syndromowi towarzyszą drgawki, wymioty, a także szereg innych objawów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu.

Kolejnym krokiem jest terapia pod okiem fachowca. Mogą to być indywidualne sesje z terapeutą lub grupowe spotkania. Cały proces wychodzenia z uzależnienia jest zależny od stopnia zaawansowania choroby, a także postępów, jakie pacjent robi. Zwykle trwa to od kilku tygodni do kilku miesięcy. Przebywanie w zamkniętym ośrodku pozwala całkowicie odciąć się od toksycznego środowiska i na nowo nauczyć się radzić sobie z problemami. Po zakończonym leczeniu wskazana jest terapia podtrzymująca.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści