Cukrzyca jest chorobą, która coraz częściej dotyka osoby w wieku senioralnym. Przyczyn jest wiele, ale dzięki stałej opiece lekarskiej, odpowiednio dobranym lekom oraz kontroli poziomu glukozy we krwi można normalnie funkcjonować. W tym celu konieczny będzie zakup glukometru – urządzenia, które w kilka chwil pozwala zmierzyć poziom cukru. Na rynku można znaleźć wiele modeli. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając urządzenie dla seniora?

Jaki powinien być dobry glukometr?

Urządzenie powinno być łatwe w obsłudze i mieć duży wyświetlacz, który umożliwi łatwe odczytanie wyników. Powinien być również wytrzymały na różne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia czy upadki. Bateria powinna trzymać przez długi czas, co pozwoli na dokonanie wielu pomiarów. Samo badanie polega na pobraniu próbki krwi z opuszka palca i umieszczeniu jej na specjalnym pasku. Przekłucie odbywa się przy pomocy urządzenia, w którym umieszcza się jednorazową igłę. Kształtem przypomina długopis. Wystarczy przyłożyć go do palca, a następnie nacisnąć przycisk. Kroplę krwi umieszcza się na jednorazowym pasku, a po kilku sekundach urządzenie poda wartość. Niektóre modele posiadają również dodatkowe możliwości – na przykład połączenie poprzez bluetooth ze smartfonem i zapis odczytów w aplikacji. Poszczególne urządzenia posiadają również funkcję pomiaru cholesterolu i poziomu trójglicerydów. Glukometr powinien mieć również znak CE i spełniony standard ISO. Dzięki temu senior zyska pewność, że pomiar jest rzetelny.

Jak nauczyć seniora obsługi urządzenia?

Sama obsługa nie jest skomplikowana, ale warto (szczególnie na początku lub po zmianie sprzętu na nowy) pokazać krok po kroku jak prawidłowo dokonać pomiaru oraz gdzie umieścić poszczególne elementy. Dzięki temu senior będzie w stanie obsłużyć urządzenie samodzielnie. Jeżeli starsza osoba przebywa w domu opieki (https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-opieki-dolnoslaskie.html), to opiekun pomoże wykonać badanie lub odczytać wynik pomiaru. W takim miejscu jak Rezydencja Senioralna „Słowik” zdrowie seniora stanowi nadrzędną wartość. Podopieczni, cierpiący na różnego rodzaju schorzenia, w tym na cukrzycę, codziennie otrzymują pięć odpowiednio zbilansowanych posiłków, przygotowanych ze świeżych składników. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-spokojnej-starosci-dolnoslaskie.html.

Warto przypomnieć seniorowi, że przed wykonaniem badania należy dokładnie umyć dłonie, gdyż zanieczyszczenia mogą zafałszować wynik. Paski powinny być dedykowane do danego modelu urządzenia. Jeżeli wynik okaże się niepokojący, można powtórzyć badanie, wykonując pomiar z innego palca. Podwyższony poziom glukozy utrzymujący się przez kilka dni oraz pogorszenie samopoczucia są sygnałami, by skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Zakup odpowiedniego modelu glukometru jest indywidualną sprawą, dlatego warto wcześniej zapytać specjalistę, które urządzenia warto wziąć pod uwagę.