Jest bardzo aromatyczny, wyróżnia się korzennych zapachem i lekko gorzkim smakiem. Świetnie komponuje się z warzywnymi sałatkami, twarogiem i jako dodatek do różnego rodzaju sosów. Może być jednak stosowany wyłącznie na zimno, by nie stracił walorów zdrowotnych. Znajduje również zastosowanie kosmetyczne. Olej z czarnuszki nie bez przyczyny zyskuje coraz więcej zwolenników. Poznaj jego właściwości i sprawdź, w jaki sposób wykorzystasz go w swoim domu.

  • Jak się pozyskuje olej z czarnuszki?
  • Właściwości zdrowotne
  • Zastosowanie
  • Ile ma kalorii?
  • Gdzie kupić i ile kosztu


Jak się pozyskuje olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki jest tłoczony na zimno z ziaren czarnuszki siewnej zwanej również kminem czarnym. Roślina ta i jej cenne właściwości prozdrowotne znane były już w starożytnym Egipcie. Nazywana była złotem faraonów. W naturalnym środowisku występuje na terenach Europy Wschodniej, Południowej oraz Azji Zachodniej. Charakteryzuje się drobnymi, czarnymi nasionkami i pięknymi białymi lub niebieskimi kwiatostanami. Olej z czarnuszki nie sposób pomylić z żadnym innym ze względu na niepowtarzalny smak. Posiada on ciemnobrązową barwę i korzenny, bardzo intensywny zapach. Jest skarbnicą cennych dla naszego zdrowia kwasów tłuszczowych i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Naturalny olej z czarnuszki produkowany wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanych składników najwyższej jakości znajdziesz tutaj https://www.cosdlazdrowia.pl/oleje-spozywcze/olej-z-czarnuszki-500ml/produkt-1146


Właściwości zdrowotne

Dobroczynne działanie oleju z czarnuszki na nasz organizm jest związane przede wszystkim z wysoką, bo aż 85-procentową zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie linolowego, oleinowego i alfa linolenowego). Ten pierwszy odpowiada za prawidłową kondycję naszej skóry, reguluje również czynność większości procesów fizjologicznych, jakie zachodzą w naszym ciele. Kwas oleinowy przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Natomiast kwas alfa-linolenowy jest silnym przeciwutleniaczem, który eliminuje powstawanie wolnych rodników odpowiedzialnych za proces starzenia się komórek. Olej z czarnuszki zawiera również spore ilości biotyny, która przyczynia się do zachowania zdrowego wyglądu skóry, włosów i paznokci. Znajdziemy w nim również wiele witamin (w tym witaminę E) oraz minerałów tj. magnez, żelazo, potas, selen i cynk. Przemysł kosmetyczny pokochał ten produkt z uwagi na zawartość w nim cennego olejku eterycznego. Wykorzystuje się go do produkcji dermokosmetyków dla osób cierpiących na różne postacie trądziku oraz atopowe zapalenie skóry. Olejek z czarnuszki może przyczynić się do łagodzenia przebiegu alergii, jest pomocny w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych, wykazuje pozytywne, łagodzące działanie dla naszego układu pokarmowego.


Zastosowanie

Olej z czarnuszki wykorzystuje się na szeroką skalę nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również w kosmetycznym. Stanowi składników kremów nawilżających i opóźniających procesy starzenia się skóry. Olejki eteryczne zawarte w czarnuszce wykorzystuje się natomiast do aromaterapii. Przyjemny zapach olejku z czarnuszki pomaga zwalczać objawy stresu i ułatwia zasypianie. Jeśli chodzi o zastosowanie kulinarne, należy pamiętać, aby nie podgrzewać go. Może być stosowany wyłącznie na zimno. Stanowi doskonały dodatek do warzywnych sałatek, wyśmienicie smaku z twarogiem. Możesz również wzbogacić nim różnego rodzaju sosy lub spożywać jako dodatek do pieczywa. Należy jednak przestrzegać określonych dawek. Przyjmuje się, że osoba dorosła nie powinna spożywać więcej oleju z czarnuszki niż 2 łyżeczki dziennie. W przypadku dzieci porcja ta została ograniczona do ½ łyżeczki dziennie. Nie powinny stosować go kobiety w ciąży i dzieci poniżej 3 roku życia. Jak każdy produkt spożywczy, ten również może wywoływać reakcje alergiczne. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów po spożyciu oleju z czarnuszki należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Ile ma kalorii?

Jest to produkt wysokokaloryczny. Jednakże biorąc pod uwagę fakt, że jest spożywany w niewielkich ilościach, nie powinien zaszkodzić naszej sylwetce. Bogactwo witamin i minerałów zawartych w oleju sprawia, że powinny sięgać po niego zwłaszcza osoby na diecie, aby uzupełnić ich niedobory. Jedna łyżeczka oleju zawiera około 40 kalorii. To naprawdę niewiele!

Gdzie kupić i ile kosztuje?

Dobrej jakości olej z czarnuszki, pozbawiony sztucznych dodatków możemy znaleźć niemal w każdym sklepie oferującym zdrową żywność. Wygodnym rozwiązaniem są zakupy przez internet. Zajrzyj na stronę www.cosdlazdrowia.pl i wybierz dostawcę, któremu zaufały już tysiące klientów. Za buteleczkę o pojemności 100 ml zapłacisz około 15-20 zł. Warto wybrać większe, ekonomiczne opakowanie (500 ml oleju z czarnuszki to koszt około 50 zł).


Wszechstronne zastosowanie oleju z czarnuszki sprawia, że nie może go zabraknąć w Twojej kuchni i łazience. Wykorzystasz go nie tylko do przygotowywania aromatycznych posiłków, ale również jako maseczkę na włosy lub twarz.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki