Prywatna opieka medyczna staje się z roku na rok coraz popularniejsza. Nie ma się czemu dziwić, znając sytuację w publicznej służby zdrowia. Szczególnie że panująca od roku pandemia COVID-19 dodatkowo utrudnia wszelkie jej działania. Co warto jednak wiedzieć o prywatnych usługach medycznych? Skąd ich popularność? Czy w każdej sytuacji można liczyć na pomoc z ich strony? Sprawdź, w naszym artykule.

Największe problemy publicznej opieki zdrowotnej

Państwowa służba zdrowia od lat jest niedofinansowana. Wiąże się to przede wszystkim z bardzo niskimi nakładami finansowymi. W 2020 roku było to jedynie 6.33% PKB, co w porównaniu z innymi krajami Europejskimi, które wydają na opiekę medyczną średnio 9.87% PKB, plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc. Za nami jest już tylko Łotwa, Rumunia oraz Luksemburg. Nie brzmi to zbyt optymistycznie. Szczególnie że nowoczesne metody leczenia, które dają znacznie lepsze efekty i mniejsze powikłania, wymagają odpowiednich nakładów środków.

Warto jednak mieć świadomość, że zdrowy i aktywny obywatel to osoba, która może pracować i płacić podatki. Nie musi też otrzymywać ranty, czy przebywać na L4. Co okazuje się znacznie korzystniejszym rozwiązaniem.

Drugim problemem jest coraz mniejsza ilość lekarzy oraz pielęgniarek. Średnia wieku wielu specjalistów to około 50 lat. Nadal nie ma jednak kompleksowych rozwiązań dotyczących zwiększenia liczby miejsc na specjalizacjach. Co więcej, wielu lekarzy zmęczonych panującą w państwowych ośrodkach medycznych sytuacją, przenosi się do placówek medycznych, w których warunki pracy są znacznie korzystniejsze.

Co oferuje prywatna opieka medyczna?

Od paru lat można zaobserwować wzrost zainteresowania ofertą prywatnych placówek medycznych. W 2020 roku korzystało z niej już 46,1% Polaków. Wiąże się to między innymi z faktem, że coraz więcej firm i korporacji oferuje w ramach umowy również pakiet medyczny w wybranej przychodni medycznej. Kupowane przez firmy ubezpieczenie jest znacznie korzystniejsze niż kupno indywidualne i obejmuje nie tylko pracownika, ale również jego rodzinę.

W ofercie do wyboru są różne pakiety, od tych najbardziej podstawowych, aż po oferujące wysoko specjalistyczne badania medyczne. Duża część z nich jest bezpłatna, wymaga jedynie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu z danej placówki. Większość prywatnych placówek w ramach abonamentu oferuje:

  • pomoc lekarzy podstawowej opieki – internisty, pediatry, lekarza rodzinnego bez skierowania;
  • możliwość konsultacji z różnymi specjalistami ze skierowaniem;
  • darmowe badania krwi ze skierowaniem;
  • darmową diagnostykę obrazową ze skierowaniem.

Korzystając z prywatnej opieki medycznej, znacznie skraca się czas oczekiwania na wizyty lekarskie oraz badania diagnostyczne, co w przypadku wielu chorób jest kluczowe, dla efektywnego leczenia.

Dlaczego w prywatnych placówkach medycznych jest lepsza opieka?

Wchodząc do prywatnej placówki medycznej, każdy od razu odczuje różnice. Przestronne pomieszczenia, miła obsługa, krótkie kolejki. Dzięki temu każdy pacjent czuje się znacznie bardziej komfortowo. Skąd taka znaczna różnica w jakości usług?

Należy pamiętać, że prywatne placówki opieki medycznej, mają nie tylko pieniądze od swoich klientów, ale również podpisują kontrakty z NFZ, w ramach której oferuje część usług. Pieniądze pozyskiwane w ramach ubezpieczenia, czy abonamentu jest przeznaczana na cele związane z wysokimi standardami medycznymi. Tutaj nie ma narzucanych przez NFZ limitów finansowych, na ilość wykonywanych zabiegów, podpisanych kontraktów z poszczególnymi specjalistami, czy zaniżanych stawek za wykonane działania. Dzięki temu lekarze mogą spokojnie wykonywać swoje zadania, a pacjenci nie muszą czekać miesiącami w kolejkach.

To jednak nie wszystko. Wykorzystywanie nowoczesnych programów medycznych jak MEDchart.pl, umożliwiających między innymi samodzielną rejestrację online przez pacjenta, czy przeprowadzanie teleporad ułatwia organizację pracy w placówce, nawet w tym trudnym okresie pandemii.

Czy prywatna opieka medyczna zajmuje się wszystkimi chorobami?

Coraz częściej pojawiają się głosy, które sugerują całkowite zastąpienie publicznej opieki zdrowotnej prywatną. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie?

Warto zdawać sobie sprawę, że opieka medyczna wymaga ogromnych nakładów finansowych. Wiele specjalistycznych procedur to koszt rzędu kilkunastu, czy nawet kilkuset tysięcy złotych. Dopóki zmagamy się z prostymi do wyleczenia chorobami jak grypa, infekcje górnych dróg oddechowych, czy nawet złamanie. Koszty leczenia bez trudu pokryje nasz pakiet medyczny lub prywatne ubezpieczenie.

Niestety, kiedy pojawiają się poważniejsze choroby, takie jak nowotwory, czy potrzeba przeszczepu narządu, prywatna opieka medyczna już nie wystarczy. Koszty takiego leczenia są niezwykle wysokie. Większość zabiegów wykonywana jest głównie przez Państwowo, np. chemioterapia, czy radioterapia, ponieważ zwykłych obywateli, nawet tych, którzy zarabiają naprawdę dobrze nie stać na tak kosztowne leczenie. Nie każdego również stać na wykupienie drogiego pakietu medycznego.

Dlatego prywatna opieka medyczna to doskonała opcja umożliwiająca wsparcie Państwowej służby zdrowia, jednak całkowite jej zastąpienie może być przyczyną wielu dramatów ludzkich, tak jak się to obecnie dzieje w USA.