Łuszczyca to przewlekła, zapalna choroba skóry. Jej charakterystycznym objawem są czerwone grudki pokryte łuską, które z czasem tworzą większe ogniska (tzw. placki łuszczycowe). Sądzisz, nie istnieje skuteczny sposób na wyleczenie opisywanej dolegliwości? To błąd, bowiem rozwiązaniem problemu może okazać się leczenie biologiczne.

Rodzaje łuszczycy

Istnieje wiele rodzajów łuszczycy, w tym m. in. łuszczyca zwykła plackowata (charakteryzuje się wypukłymi, owalnymi zmianami skórnymi, które są pokryte srebrzystą łuską), łuszczyca krostkowa (zmiany skórne mają postać grudek wypełnionych wydzieliną ropną), erytrodermia łuszczycowa (najcięższa postać łuszczycy. W przebiegu choroby niemalże cała skóra pacjenta pokryta jest zmianami przypominającymi poparzenia), łuszczyca wysiękowa (występuje w fałdach skórnych oraz okolicach intymnych), łuszczyca owłosionej skóry głowy (zmianom skórnym często towarzyszy świąd) czy też łuszczyca paznokci (jej charakterystycznym objawem są nieregularne wgłębienia w płytce paznokciowej).

Sposoby leczenia łuszczycy

Choć istnieje wiele odmian łuszczycy, to jednak wszystkie w znacznym stopniu obniżają jakość życia cierpiących na nie osób. Co jednak najgorsze to fakt, iż wielu pacjentów wychodzi z założenia, że łuszczyca jest chorobą niewyleczalną. Czy tak jest w rzeczywistości? Zdecydowanie nie! Jak się bowiem okazuje w porę rozpoczęte leczenie ogólne może znacznie spowolnić rozwój choroby lub nawet odwrócić jej przebieg. Pożądane rezultaty przynieść może również fototerapia (zarówno UVB 311nm, jak i PUVA) zalecana w przypadku pacjentów z umiarkowanym przebiegiem choroby, u których stwierdzono przeciwwskazania do leczenia ogólnego oraz osób niepodatnych na leczenie miejscowe. A co, jeśli powyższe metody nie przyniosą efektów lub też występuje duże nasilenie objawów łuszczycy? Wówczas warto rozważyć leczenie biologiczne.

Leczenie biologiczne

Leki biologiczne to produkty o działaniu leczniczym, w których składzie znajduje się jedna (lub więcej) substancji czynnych wytwarzanych przez organizm żywy lub pochodzących z organizmu żywego. Są one wskazane dla chorych z umiarkowaną i ciężką postacią łuszczycy. Cena miesięcznej kuracji lekiem biologicznym wynosi kilka tysięcy złotych. Choć leczenie biologiczne jest finansowane przez NFZ, to jednak część pacjentów nie spełnia kryteriów kwalifikacji do Programu Lekowego Leczenia Umiarkowanej i Ciężkiej Postaci Łuszczycy Plackowatej. Czy w takim razie wspomniana grupa osób powinna zrezygnować z leczenia biologicznego? Zdecydowanie nie! Rozwiązaniem problemu są bowiem badania kliniczne prowadzone w wybranych ośrodkach. Taką placówką jest centrum diagnostyki i leczenia schorzeń dermatologicznych Royalderm. Więcej informacji na temat badań klinicznych przeprowadzanych w Royalderm znajdziesz na stronie https://royalderm.pl/.