Szycie na miarę garniturów cieszy się coraz większą popularnością. Mity, że na usługę mistrza krawiectwa męskiego stać tylko nielicznych, odeszły do lamusa. Coraz chętniej zamawiamy nie tylko garnitury ślubne czy garnitury biznesowe. Chcemy elegancko prezentować się także podczas towarzyskich wydarzeń oraz ważnych egzaminów.

Każdy mężczyzna ma inną figurę. Dlatego garnitury szyte według tradycyjnej rozmiarówki rzadko leżą idealnie. A przecież marynarka i spodnie mają podkreślać walory naszej sylwetki i niwelować ewentualne mankamenty. Garnitur powinien być też (uwaga!) komfortowy w noszeniu.  

 

Rozmiar ma znaczenie

Wykonanie usługi szycia zaczyna się zawsze od wzięcia miary. Podstawowe dane do wykroju garnituru to:

 • wzrost, 
 • obwód klatki piersiowej,
 • szerokość pleców,
 • brzucha,
 • pasa,
 • bioder,
 • bicepsa,
 • ud,
 • długość rękawa,
 • całkowita długość spodni,
 • długość spodni od kroku. 

Krawiec nie tylko nas zmierzy, ale często zwróci też uwagę na nasz sposób poruszania się i postawę, np. zaokrąglone lub pochylone plecy.. 

Najlepszy fason

Następnie przystąpimy do wyboru odpowiedniego fasonu. I nie chodzi tu tylko o dobór modnego wzoru, ponieważ profesjonalne zakłady krawieckie śledzą najnowsze trendy w modzie. Raczej o krój pasujący do naszej budowy i proporcji sylwetki. 

Doświadczony krawiec wyjaśni, jaki rodzaj i szerokość klap powinniśmy wybrać, oraz wskaże odpowiednią dla nas długość marynarki. Podpowie, czy bardziej korzystne będą klasyczne spodnie garniturowe w kant, czy może lepiej będziemy wyglądać w bardziej dopasowanym fasonie o kroju jeansów. Podejmie też decyzję o długości stanu. W garniturze nawet wysokość zapięcia guzików ma znaczenie.

Elegancja i jakość chodzą w parze

Krawiec pomoże nam także dobrać tkaninę na nasz garnitur. Szlachetne materiały są drogie, ale warto zainwestować w jakość - od niej zależy, czy garnitur będzie szykowny i posłuży nam kilka lat.

Najpopularniejszą tkaniną na garnitury jest wełna (istnieje wiele rodzajów wełen, ale nie będziemy tu zagłębiać się w szczegóły). W zależności od tego, czy nasz garnitur służyć nam będzie w sezonie wiosna-lato czy jesień-zima, krawiec dobierze odpowiednią gramaturę materiału.

Tkaniny zimowe są cięższe, mają ciaśniejszy splot, co stanowi też rodzaj izolacji termicznej. Jednak prezentują się bardziej elegancko, lepiej leżą na sylwetce, a odwieszone na wieszak ładnie się prostują. 

Materiały na cieplejsze dni mają luźniejszy splot i zapewniają przewiewność. Lekkość tkaniny powoduje jednak, że garnitur nie ma już tak "sztywnego" i eleganckiego fasonu.

Wzory i kolory

Na koniec będziemy musieli wybrać wzór lub kolor naszego garnituru. Postawmy na ponadczasową klasykę. Garnitury ślubne przeważnie szyte są z gładkich tkanin. Najczęściej wybieranym kolorem jest czerń. 

W przypadku garniturów biznesowych i do pracy obok czerni pojawiają się brązy i beże, szarości oraz granat. Natomiast najbardziej popularnym wzorem na tkaninach garniturowych pozostaje Krata Księcia Walii.