Kondycja naszych włosów zależy od wielu różnych czynników. Do najważniejszych zaliczamy sposób odżywiania i tryb życia, ogólny stan organizmu oraz to, jakich preparatów do pielęgnacji włosów i skóry głowy używamy. Jeśli włosy wypadają, są słabe, matowe, łamliwe, a ich końcówki mają tendencję do rozdwajania się, pora przyjrzeć się bliżej swojemu zdrowiu i zmienić nieco codzienną rutynę pielęgnacyjną.

Nadmierne wypadanie włosów bardzo często spowodowane jest niedoborem witamin i minerałów w ustroju. Zmiana diety na bogatą w owoce, warzywa i pełne ziarna i odpowiednia suplementacja, w ciągu zaledwie kilku tygodni powinna zahamować lub przynajmniej mocno ograniczyć wypadanie włosów.

Warto też skorzystać ze znanych od stuleci i skutecznych dobroczynnych właściwości ziół takich jak pokrzywa, skrzyp czy tymianek. Mogą one zdziałać cuda. Sprawdź, jak stosować pokrzywę na porost włosów.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Stres, dieta oparta na produktach wysoko przetworzonych, używki, niedożywienie lub osłabienie organizmu- to wszystko może przyczyniać się do osłabienia włosów. Oczywiście zdarza się, że znaczna ich utrata, a nawet łysienie jest spowodowane chorobą (łysienie plackowate) lub jest następstwem stosowanych leków przykładowo chemioterapii w leczenie nowotworów, lub przyjmowaniem sterydów.

Zanim sięgniemy po suplementy diety i ziołowe środki na wzmocnienie włosów, warto wybrać się do lekarza i wykonać podstawowe badania. Pozwoli nam to wykluczyć poważne problemy zdrowotne i wykryć niedobory przykładowo żelaza, które mogą przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów. Jeżeli problem jest bardzo duży, pomocna będzie również wizyta u takich specjalistów jak dermatolog oraz trycholog.

Silny stres, duży wysiłek fizyczny, uboga w witaminy i minerały dieta, wyczerpanie organizmu po chorobie czy ciąży- te czynniki negatywnie odbijają się na wyglądzie naszych włosów i skóry.

Jeśli więc codziennie na szczotce znajdujesz coraz więcej włosów, nie zwlekaj, tylko podejmij odpowiednie kroki. Najpierw wyklucz poważniejsze stany chorobowe, a następnie wprowadź zdrowe zmiany do swojego jadłospisu oraz zacznij sięgać po naturalne preparaty wzmacniające włosy zawierające wyciąg z pokrzywy. Roślinę tę od wieków z powodzeniem stosują panie, które chcą szybko, skutecznie i naturalnie wzmocnić czuprynę.

Jak pokrzywa poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci?

Pokrzywa zwyczajna przez wiele osób uważana jedynie za pospolity chwast to bardzo cenne ziele, które wzmocni organizm, pomoże walczyć z anemią i innymi niedoborami witaminowo- mineralnymi w organizmie.
Jest ona bardzo bogatym źródłem żelaza, fosforu, magnezu, wapnia oraz soli mineralnych.

Ponadto zawiera karotenoidy, flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, chlorofil oraz sporą dawkę witamin C, A, K i B2. Dzięki temu picie świeżego soku z pokrzywy, suplementów diety w kapsułkach zwierających suszoną pokrzywę, lub naparu z jej suszonego ziela pomaga szybko wzmocnić cały organizm i ustabilizować gospodarkę mineralną oraz poziom witamin.

Regularne spożywanie wyciągów z pokrzywy usprawnia pracę wątroby i trzustki, pomaga regulować poziom cukru we krwi, wspomaga leczenie stanów zapalnych nerek i pęcherza moczowego, podnosi wyraźnie poziom żelaza i hemoglobiny we krwi. To wszystko powoduje, że toksyny są usuwane z ustroju o wiele sprawniej, a tlen i substancje odżywcze są efektywnie dostarczane do każdej komórki.

Poprawia się również odżywienie mieszków włosowych, co pobudza wzrost nowych silnych i lśniących włosów. Już po zaledwie 4 tygodniach picia pokrzywy powinnyśmy zauważyć na głowie prawdziwy wysyp tak zwanych „baby hair”, czyli młodych włosów tworzących charakterystyczny meszek w miejscach, gdzie owłosienie było już mocno przerzedzone.

Wyciągi z pokrzywy warto również stosować zewnętrznie do pielęgnacji włosów. Są one szczególnie polecane dla osób borykających się z takimi problemami jak uporczywy łupież, swędzenie skóry głowy i nadmierne przetłuszczanie się włosów. Naparem z pokrzywy możemy płukać włosy po każdym myciu. Łupież powinien zniknąć w ciągu dwóch tygodni, skóra będzie ukojona, zaczerwienienia i podrażnienia zagoją się, a włosy będą puszyste i pełne życia. Pokrzywa regularnie stosowana potrafi również zamaskować niewielką siwiznę i nieco przyciemnić włosy.

Poszukajmy również w sklepach ekologicznych szamponów czy mydeł do włosów na bazie naturalnych wyciągów z pokrzywy. Nie stosujemy agresywnych drogeryjnych szamponów z silikonami i zrezygnujmy na jakiś czas z takich zabiegów jak trwała ondulacja, czy codzienne używanie prostownicy lub lokówki. Stosowane długotrwale mogą one znacznie osłabiać włosy i przyczyniać się do ich wypadania.