Wiele ludzi decyduje się na kupno psa. Niestety nie każdy z właścicieli jest na tyle odpowiedzialny, żeby ponieść konsekwencję i odpowiedzialność za czworonoga do końca jego dni. Wielu ludzi kupuje psa, nie znając jego charakteru.

Takie psy są porzucane. Dobrym rozwiązaniem w takim sytuacjach są adopcje - lecz musi to być decyzja przemyślana, ponieważ takie zwierzęta często wymagają więcej uwagi - ostrega Weterynarz z Vetpassion.

Losy zwierząt porzuconych są smutne i bezwątpliwie jedne z najbardziej dramatycznych. Ludzi, którzy wychowują psa i traktują jak zabawkę porzucają go kiedy ten staje się stary i względem nich bezużyteczny. 

Porzucone zwierzę trafia finalnie na ulicę lub zostaje przywiązane do drzewa gdzieś na uboczu drogi. Jeśli taki pies lub kot zostanie znaleziony w porę, trafia do schroniska, a wtedy jego losy są skazane na jedno-końcówkę życia spędzają w schronisku. Są zagubione i zdezorientowane, gdyż właśnie straciły wszystko-dom, właściciela i miłość.

Takie zwierzęta mają niestety mniejsze szanse na powtórne znalezienie domu. Trafiają się dobrze ludzie, którzy są wstanie dać bezpieczny i pełen miłości dom starszym zwierzętom, które swe ostatnie dni życia mogą spędzić w miłym i przyjemnym miejscu.

Zwierzęta bez domu od zawsze

Część mieszkańców schroniska spędza tam swoje życie od praktycznie samego początku. Brak sterylizacji lub kastracji swojego pupila doprowadza do niechcianego rozrodu. Szczenięta z takich miotów często porzucane są na pewną śmierć w lasach, przy drogach a nawet i na śmietnikach.

Los takich zwierząt jest niezwykle smutny. Już od początku swojego życia nie znają innej rzeczywistości niż schroniskowej. Nie znają miłości ani czułości. Często są odosobnione, smutne i zrezygnowane.

Schroniska przepełnione są młodymi, zdrowymi i silnymi czworonogami, które od początku nie dostały szansy na normalny dom i szczęście.

Przemoc wobec zwierząt

Częstym przypadkiem i niestety równie często spotykanym społecznie problemem jest przemoc wobec zwierząt. Kolejną grupą czworonogów, które trafiają do schroniska są te, które po skatowaniu przez właściciela trafiają najpierw na ulicę a potem do schronisk.

Zwierzęta bite i zaniedbane są też często odbierane właścicielom, aby choć trochę polepszyć ich los. Niestety to zjawisko jest częste mimo wielu przepisów i instytucji, które walczą z tym problemem.

Takie zwierzęta często trudno jest uratować. Zaniedbania i uszkodzenia ciała są niekiedy tak duże, że mimo wszelkich starań lekarzy weterynarii umierają. Część z nich da się uratować i trafiają do schronisk, jednak ślad w psychice zostaje do końca ich życia.