Problemy ze wzrokiem martwią miliony ludzi na całym świecie. Rzadko, kto myśli o tym, jak zachować zdrowie oczu i biegnie do okulisty tylko wtedy, gdy zaburzenia widzenia zakłócają normalne życie. Okulary optyczne lub soczewki kontaktowe, wydają się rozwiązywać problem, ale używanie wielu z tych środków wiąże się z większym lub mniejszym dyskomfortem fizycznym i psychicznym.

 

Laserowa korekcja wzroku staje się alternatywnym rozwiązaniem problemu, ale nie wszyscy są gotowi uwierzyć w skuteczność tej procedury ze względu na związane z nią obawy i mity.

Co warto wiedzieć o laserowej korekcji wzroku?

  Co dziwne, laserowa korekcja wzroku w medycynie jest uważana za chirurgię kosmetyczną, to znaczy, że nie ma na to wskazań medycznych. Pomaga skorygować wrodzone lub nabyte dolegliwości: krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm, tak zwane błędy refrakcji.Tradycyjne narzędzia, takie jak okulary lub soczewki, radzą sobie z tym zadaniem równie skutecznie, ale mają oczywistą wadę tj. muszą być noszone. Okulary nie zawsze są wygodne, a soczewki kontaktowe mogą powodować suchość oczu i wymagają starannej higieny.

Dla kogo przeznaczona jest laserowa korekcja wzroku?

  Zarówno krótkowzroczność, jak i nadwzroczność są związane z faktem, że promienie światła, przechodzące przez rogówkę, soczewkę i ciało szkliste, nie są skupione na siatkówce, ale za nią lub przed nią. Może to być spowodowane anatomicznymi cechami oka (zbyt krótka lub wydłużona gałka oczna) i stopniową utratą zdolności do adaptacji. Jednocześnie soczewka i jej wspierające mięśnie stają się mniej elastyczne.

  Obiektyw przestaje łatwo dostosowywać się do uzyskanego obrazu, zmieniając jego kształt, ostrość przesuwa się, a obraz staje się niewyraźny. Są też operacje wymiany soczewki, ale dzięki korekcji laserowej łatwiej jest to zrobić, zmieniając kształt rogówki, warstwę powierzchniową samego oka i starając się skupić obraz we właściwym miejscu. Zadaniem laserowej korekcji wzroku jest zmiana jej kształtu, czyli uczynienie jej bardziej płaską, lub odwrotnie.

Dlatego wskazaniami do laserowej korekcji wzroku jest:

  Krótkowzroczność gdy promienie świetlne skupiają się przed siatkówką. Laserowa korekcja wzroku spowoduje ich osłabienie dzięki spłaszczeniu rogówki. Nadwzroczność, czyli inaczej dalekowzroczność gdy promienie świetlne skupiają się za siatkówką. Zabieg polega na ich wzmocnieniu dzięki uwypukleniu rogówki. Astygmatyzm gdy nieprawidłowa krzywizny rogówki powoduje, że dochodzi do skupiania promieni świetlnych w różnych punktach, przez co osoba odbiera niezbyt ostry obraz.

  Zabieg ma celu wyrównanie krzywizny rogówki, co z kolei spowoduje skupienie promieni w jednym punkcie na siatkówce. Najczęściej laserowa korekcja wzroku jest przeprowadzana przy takich parametrach: krótkowzroczności -0,5 -10 dioptrii, nadwzroczności (dalekowzroczność) - +0,75 +4 dioptrii, astygmatyzm do 5 dioptrii.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

 Technicznie, operacja nie jest zbyt skomplikowana i zajmuje tylko kilka minut: kilka warstw rogówki (najbardziej wypukła część oka) jest odparowywanych za pomocą wiązki laserowej, dzięki czemu obraz może ponownie skupić się na siatkówce, tak jak powinno być.  Do tej pory istnieje wiele rodzajów procedur. Jedna z nich polega na tym, że w początkowej fazie operacji rogówki, lekarz robi tzw. klapę, która następnie, jak strona książki, jest odrzucana na bok.

  Na otwartym obszarze laser koryguje kształt rogówki według poszczególnych parametrów obliczanych przez specjalny program nawet na etapie badania. Pod koniec procedury klapka jest nakładana z powrotem. Wzrok jest przywracany w ciągu dwóch godzin po zabiegu, światłowstręt natychmiast mija, zmniejsza się łzawienie, znika uczucie ciała obcego w oku. Osoba widzi wyraźnie i może zasiąść za kierownicą samochodu tego samego dnia.

Więcej informacji na Blikpol.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki