W trosce o piękną skórę stosujemy wiele zabiegów i chętnie odwiedzamy gabinety kosmetyczne. Jednak żadne zabiegi ani kosztowne preparaty nie dadzą dobrych efektów na zanieczyszczonej skórze. Przez warstwę łoju i brudu, który gromadzi się na niej każdego dnia, składniki odżywcze i regeneracyjne nie będą mogły wniknąć w głąb skóry. Jeśli pomimo stosowania rozmaitych preparatów, nie widać efektów, trzeba zastanowić się, czy skórę dobrze się oczyszcza. Może potrzebne będą inne płyny lub żele do twarzy?

Pielęgnacja cery zaczyna się od jej dogłębnego oczyszczania. Bez tego żadne kolejne zabiegi nie mają sensu. Dopiero wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że stosujemy dobre kosmetyki do mycia i prawidłowo ich używamy, możemy zastanawiać się nad tym, jak dalej zadbać o cerę.

Jak wybrać kosmetyk do oczyszczania twarzy?

Podczas przechadzania się między półkami z kosmetykami pielęgnacyjnymi, musimy sięgać tylko po te, których skład jest skomponowany pod kątem naszej skóry. Każdy typ cery wymaga obecności innych związków. Przy cerze tłustej dobrze sprawdzą się pianki i żele do twarzy, które spłukuje się wodą. Przy cerze wrażliwej delikatne żele z kremem i mleczka, które nie wymagają spłukiwania. Cera normalna może być poddawana zabiegom z użyciem wszystkich tych preparatów. Skóra sucha potrzebuje dogłębnego nawilżenia, więc dobre są płyny micelarne. Jeśli skóra ma skłonność do alergii, najlepsze są nie tylko kosmetyki o delikatnym działaniu, ale bezzapachowe i hipoalergiczne. Z kolei przy cerze trądzikowej warto zwrócić uwagę, czy zawierają takie składniki jak cynk, czy aloes, które będą oczyszczały, działały antybakteryjnie i nawilżająco.

Błędne mycie twarzy

Chociaż wydawałoby się, że wystarczy odpowiedni kosmetyk, by skóra była oczyszczona, ważny jest też sposób użytkowania. Wbrew pozorom podczas mycia twarzy może pojawić się wiele błędów. Jednym z najczęstszych jest mycie twarzy w złej temperaturze. Na cerę negatywnie wpływa zarówno gorąca woda, która przesusza i sprzyja pojawieniu się wyprysków, jak i zimna, powodująca dyskomfort. Jeśli stosujemy żele do twarzy lub inne preparaty wymagające spłukiwania, zawsze należy korzystać z wody letniej. Często od razu po nałożeniu na twarz kosmetyku, zmywamy go, co nie pozwala mu na dogłębne oczyszczenie skóry. Powinno się go na minutę zostawić na skórze, następnie wmasować, a dopiero później spłukać. Musimy zrobić to dokładnie, by na twarzy nie zostały żadne resztki kosmetyku.

To, czego trzeba unikać, to bawełnianych myjek, które na dłuższą metę są siedliskiem bakterii. Część osób korzysta ze specjalnych szczoteczek. Są one skuteczne i wskazane, ale tylko wtedy, kiedy mamy cerę tłustą (nie trądzikową!), natomiast nie wolno jej używać do cery naczynkowej i wrażliwej. Chociaż żele do twarzy i pozostałe oczyszczające kosmetyki są błogosławieństwem dla naszej skóry, zbyt częste mycie też jest szkodliwe. Przy skórze normalnej dwukrotne mycie w ciągu dnia jest optymalne, ale przy suchej trzeba już uważać.