Implantologia rozwija się niezwykle szybko. Pacjenci mogą liczyć na bezpieczne i trwałe rozwiązania przy wykorzystaniu coraz nowszych metod w zakresie technologii samych implantów, jak i przeprowadzania zabiegu. Przy wyborze kliniki implantologii znaczenie ma jednak nie tylko odpowiednie jej wyposażenie, ale także doświadczenie i fachowość specjalistów oraz materiały, z którymi pracują.

Cechy dobrej kliniki

Wybierając klinikę implantologiczną, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii, wśród których musi znaleźć się:

- doświadczenie i wiedza implantologów;

- sprzęt i system implantologiczny stosowany w klinice;

- gwarancja;

- cena leczenia;

Przede wszystkim wiedza

Implantologia jest tak dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki, że od specjalistów wymaga się ciągłego kształcenia i poszerzania swojej wiedzy poprzez uczestniczenie w rozmaitych kursach i szkoleniach. Równie ważna jest jednak także praktyka i doświadczenie. Klinika implantologii zatrudniająca specjalistów z należytą wiedzą jest w stanie zaoferować najlepsze i najbardziej bezpieczne rozwiązania. To właśnie fachowość lekarzy powinna być priorytetem przy wyborze kliniki.

Takie osoby można rozpoznać chociażby po przynależności do Polskiego Towarzystwa Implantologów czy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej. Wielu implantologów, którzy chcą się rozwijać i zdobywać doświadczenie, czerpie wiedzę także poza granicami kraju i przynależy do zagranicznych stowarzyszeń implantologicznych. Zdobytą na szkoleniach wiedzę mogą także dokumentować liczne certyfikaty. Oczywiście, samo poświadczenie uczestnictwa w jakimkolwiek szkoleniu nie gwarantuje jeszcze najwyższej jakości usług. Na pewno jednak jest dowodem na to, że dany specjalista nie poprzestaje jedynie na minimum wymaganym do wykonywania zawodu.

Dzięki poznaniu najnowszych metod jest w stanie zaoferować leczenie implantologiczne nawet w najbardziej trudnych przypadkach. Najlepiej, jeśli szkolenia, w których dani specjaliści brali udział, są firmowane przez producentów implantów, na których klinika pracuje. Warto tez zwrócić uwagę na daty odbytych szkoleń właśnie dlatego, że dziedzina ta szybko się rozwija, a wiedzę trzeba cały czas aktualizować.

Doświadczenie

Równie ważne jest jednak także doświadczenie w zawodzie, w końcu to praktyka czyni mistrza. Implantolog pracujący od kilku lat w klinice nie tylko będzie w stanie poradzić sobie niemal z każdymi trudnościami pojawiającymi się przy leczeniu pacjenta, ale także będzie wykazywał odpowiednie podejście, dzięki czemu proces leczenia dla obu stron przebiegnie znacznie przyjemniej. Doświadczeni lekarze to także tacy, którzy znają dostępne rozwiązania i potrafią ocenić, które z nich jest najlepsze. Dobrze więc, gdy dana klinika korzysta z różnych systemów implantologicznych, gdyż to idzie w parze z możliwością zaproponowania pacjentom najbardziej optymalnego rozwiązanie, a także jest sygnałem na to, że klinika inwestuje w szkolenia, by zawsze być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami.

Wykorzystywane technologie

Równie ważne jest jednak to, z jakich technologii korzysta centrum stomatologii. Nie zawsze bowiem wszczep wykonywany jest w zdrową tkankę kostną z prawidłowo zachowaną fizjologią jamy ustnej. Leczenie w wielu przypadkach wymaga przygotowania sobie optymalnych warunków umożliwiających prawidłowe gojenie się implantu. To z kolei często wiąże się z dodatkowymi zabiegami. W związku z tym przy wyborze kliniki warto się upewnić, że pracujący tam implantolodzy korzystają z nowoczesnych sprzętów, które pozwalają im zadbać o pełen komfort pacjenta. Dużą zaletą może być także możliwość wykonania diagnostyki radiologicznej na miejscu, dzięki czemu pacjent będzie mógł szybciej podjąć leczenie bez konieczności wcześniejszego udania się do innej placówki. Dobre kliniki często też decydują się na współpracę z renomowanymi producentami implantów.

Gwarancja

Kolejnym wyznacznikiem jakości kliniki jest gwarancja związana zarówno z doświadczeniem lekarza, jak i technikami z jakich korzysta oraz implantami, jakie oferuje. Im dłuższa gwarancja, tym większa pewność leczenia. Producenci implantów zębowych długość gwarancji oferują w zależności od gabinetu i lekarza, z którym współpracują. Podczas gdy dwa lata to absolutne minimum, najlepsze kliniki są w stanie zapewnić nawet gwarancję dożywotnią. Szerokim łukiem należy natomiast omijać kliniki, które nie oferują żadnej gwarancji. Gwarancją także może być doświadczenie zespołu implantolog - lekarz protetyk - technik dentystyczny. Prestiżowe kliniki zawsze dają ustną gwarancję i nigdy nie pozostawiają pacjenta z problemami bez pomocy i rozwiązania aktualnej sytuacji klinicznej.

Cena a jakość

Podczas robienia rozeznania w ofertach poszczególnych klinik można zauważyć, że implanty zębowe oferowane są w naprawdę szerokim przedziale cenowym – najniższe stawki to nawet kilkaset złotych. Cena ta często pomija koszty związane z diagnostyką, konsultacjami, znieczuleniem czy poszczególnymi etapami leczenia. Kliniki oferujące bardzo atrakcyjne kwoty za swoje usługi zazwyczaj korzystają też z implantów niskiej jakości, co z kolei wiąże się z większym ryzykiem nieprzyjęcia się wszczepu. Warto więc pamiętać, że przy leczeniu implantologicznym cena zawsze idzie w parze z jakością, dlatego nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu.

Wsparcie merytoryczne: Candeo Clinic Poznań