Około 25 procent mężczyzn w wieku 55 lat i starszych cierpi na chorobę prostaty. To wzrasta do 50 procent w wieku 70 lat. Wczesne stadia choroby gruczołu krokowego mogą nie mieć żadnych objawów.

Jeśli jesteś mężczyzną i masz 50 lub 60 lat, zastanów się nad badaniem prostaty. Jeśli masz rodzinną historię choroby prostaty, wtedy koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Rodzaje chorób prostaty

Trzy najczęstsze postacie choroby prostaty to zapalenie (zapalenie gruczołu krokowego), nierakowe powiększenie prostaty (łagodny rozrost gruczołu krokowego lub BPH) i rak prostaty. Mężczyzna może doświadczyć jednego lub więcej z tych warunków.

Zapalenie gruczołu krokowego

Podczas gdy zapalenie gruczołu krokowego może dotknąć mężczyzn w każdym wieku, jest bardziej powszechne u młodszych mężczyzn, w wieku od 30 do 50 lat. Główne rodzaje zapalenia gruczołu krokowego to:

 • bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego - ostre lub przewlekłe zakażenie bakteryjne,
 • niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego - stan zapalny prostaty, znany również jako zespół przewlekłego bólu miednicy (CPPS).

W większości przypadków przyczyna zapalenia gruczołu krokowego jest nieznana. Bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego dobrze reaguje na antybiotyki, które mogą dostać się do prostaty.

Niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, czyli CPPS, jest najczęstszą postacią zapalenia gruczołu krokowego i jest trudniejsze do opanowania. Objawy różnią się w zależności od osoby. Nie ma jednego testu do zdiagnozowania CPPS, więc Twój lekarz będzie musiał postawić diagnozę.

Możliwe przyczyny CPPS obejmują:

 • przeszłe zakażenie bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego,
 • podrażnienie niektórymi chemikaliami,
 • problem z nerwami łączącymi dolne drogi moczowe,
 • problemy z mięśniami dna miednicy,
 • wykorzystywanie seksualne,
 • przewlekłe problemy z lękiem.

Nierakowe powiększenie prostaty (BPH)

Nierakowe powiększenie prostaty lub łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) występuje częściej, gdy mężczyźni się starzeją. Nie zagraża życiu, ale może znacząco wpłynąć na jakość życia.

Powiększenie gruczołu krokowego (które otacza górną część cewki moczowej) powoduje zwężenie cewki moczowej i wywiera nacisk na podstawę pęcherza. Może to prowadzić do zablokowania przepływu moczu.

Przeszkody zwykle pojawiają się jako objawy dolnych dróg moczowych, które czasem powodują, że mocz pozostaje w pęcherzu, kiedy ma zostać uwolniony. Kiedy dzieje się to nagle, nazywa się to ostrym zatrzymaniem moczu. Jest to bardzo bolesne i zwykle czasowo wprowadza się cienką rurkę (cewnik), aby uwolnić mocz.

Przewlekła (trwająca) retencja, która jest mniej powszechna, może prowadzić do niebezpiecznego, bezbolesnego gromadzenia się moczu w pęcherzu. Niezbyt często występująca postać przewlekłego zatrzymania moczu wiąże się z wysokim ciśnieniem w pęcherzu moczowym, co może uszkadzać czynność nerek.

Rak prostaty

Rak prostaty typowo dotyka mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Przyczyna pozostaje nieznana, chociaż wiadomo, że postępujący wiek i historia rodziny są czynnikami, które przyczyniają się do rozwoju choroby.

We wczesnych stadiach komórki nowotworowe są ograniczone do gruczołu krokowego. W przypadku bardziej agresywnych typów raka gruczołu krokowego komórki nowotworowe wcześnie wchodzą do układu naczyniowego i limfatycznego i rozprzestrzeniają się na inne części ciała, gdzie rozwijają się guzy wtórne, szczególnie w kościach - zauważa urolog Adam Michalski.

Objawy choroby gruczołu krokowego

W jej najwcześniejszych stadiach choroba prostaty może lub nie może być związana z objawami. Objawy choroby prostaty zależą od stanu, ale mogą obejmować:

 • trudności z oddawaniem moczu, takie jak problemy z uruchomieniem przepływu moczu,
 • skłonność do częstego oddawania moczu, szczególnie w nocy,
 • uczucie, jakby pęcherz nie mógł być całkowicie opróżniony,
 • bolesne oddawanie moczu,
 • krew w moczu lub krew pochodząca z cewki moczowej niezależnie od oddawania moczu.

Krew w moczu często wynika z przyczyn niezwiązanych z prostatą. Dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem.