Alkoholizm to poważna choroba cywilizacyjna XXI wieku, z której powodu cierpi dziś naprawdę spory odsetek społeczeństwa. Uzależnienie od alkoholu może rozwijać się długo i początkowo nie dawać żadnych podejrzanych oznak, wydając się być zarówno dla postronnych osób jak i dla osoby uzależnionej zwyczajnym piciem przy konkretnej okazji.

Niestety, w wielu przypadkach problem rozwija się znacznie dalej i na pewnym etapie samodzielne odstawienie alkoholu i wybór drogi abstynencji stają się niezwykle trudne. Alkoholizm to jednak także problem dla organizmu – zmiana wyglądu zewnętrznego, choroby narządów wewnętrznych, ogólne wycieńczenie i bardzo częste epizody przepicia to tylko niektóre z efektów, jakie można zauważyć. Jakie są podstawowe objawy choroby alkoholowej i jak zdiagnozować je zanim problem rozkręci się na dobre?

Najczęstsze objawy choroby alkoholowej

Alkoholizm jest chorobą psychiczną, której objawy dotykają organizm również w formie fizycznej. Z tego też powodu to właśnie w psychice należy dopatrywać się najważniejszych objawów choroby – zmiana zachowań, przyzwyczajeń czy nawyków potrafi być bardzo dobrym wyznacznikiem skali problemu.

Pierwszym i podstawowym objawem alkoholizmu jest głód alkoholowy. Osoba uzależniona odczuwa w związku z nim bardzo silną potrzebę wypicia, postrzeganą przez siebie niemalże jako przymus. Każde zaprzestanie picia, odstawienie go nawet na chwilę do momentu wytrzeźwienia staje się nieznośne i niezwykle trudne. Osoba taka woli wypić, niż cierpieć. Z głodem można powiązać bezpośrednio kolejny objaw, jakim jest zespół abstynencyjny.

Ten występuje po przerwaniu spożywania alkoholu lub jego znaczącym ograniczeniu. W przeciwieństwie do głodu alkoholowego, który tylko pozornie jest objawem fizycznym, zespół abstynencyjny to w pewnym sensie sygnał od organizmu mówiący „bez alkoholu nie potrafię funkcjonować”. Objawy takie jak skoki ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, drżenie rąk i całego ciała, nudności, wymioty, poty, czy nadwrażliwość są najczęstszym powodem dla którego osoby uzależnione nie są w stanie wytrzymać długo w abstynencji – boją się tego, jak zareaguje na nią ich organizm.

Kolejnym, bardzo wyraźnym objawem choroby alkoholowej jest utrata kontroli nad piciem. Osoby, które dość głęboko uzależniły się od mocnych trunków mają ogromny problem z kontrolowaniem ilości spożywanego alkoholu czy unikaniem rozpoczynania picia. W momencie, gdy na ich horyzoncie pojawi się alkohol (a ten zazwyczaj trzymają w bardzo bliskim zasięgu), picie wydaje się być dla nich jedynym słusznym rozwiązaniem. Jednocześnie zwiększa się ich tolerancja na alkohol.

Osoba uzależniona musi pić znacznie więcej niż początkowo, by uzyskać efekt upragnionego upojenia. U osób takich wskaźnik promili alkoholu we krwi nie jest już dobrym wyznacznikiem – podczas gdy normalna osoba zataczała by się mocno przy 1,5 promila, alkoholik będzie swobodnie rozmawiał i funkcjonował.

Jak już zostało nadmienione, większość alkoholików koncentruje swoje życie wokół picia, odczuwając ogromną potrzebę nieustannego dostępu do alkoholu. Pochowane w szafkach butelki, literatka w torebce, zapasy na wypadek, gdyby podstawowe zaopatrzenie się skończyło – inne strefy życia przestają tu mieć znaczenie.

To z kolei prowadzi do poważnych konsekwencji w życiu rodzinnym. Osoba odsuwa się od bliskich lub wręcz przeciwnie, popada w paranoję alkoholową i próbuje wszystkich dookoła siebie kontrolować. Ostatecznie alkoholizm może doprowadzić do uporczywego picia pomimo znajomości skutków takiego zachowania i stanów depresyjnych.

Fizyczne objawy choroby alkoholowej

Większość wymienionych wyżej przykładów to objawy związane bezpośrednio z zachowaniem i psychiką osoby uzależnionej. Jak jednak wiadomo, spożywanie tak dużych ilości alkoholu negatywnie odbija się też na zdrowiu fizycznym człowieka, w tym też jego wyglądzie. Alkoholik będzie przede wszystkim odwodniony, przez co jego skóra może wydawać się szara, zapadnięta i bez wyrazu.

Alkohol jednocześnie działa rozszerzająco na naczynka krwionośne, powodując że twarz puchnie i staje się mocno zaczerwieniona. Oczy osoby uzależnionej będą prawdopodobnie mocno podkrążone i wręcz sine, zupełnie jak po kilku nieprzespanych nocach z rzędu.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów koniecznie jest skonsultowanie się z terapeutą. Leczenie alkoholizmu to wieloetapowy proces, który wymaga pomocy specjalisty. Osoby, które chcą zmienić swoje życie na wolne od alkoholu, bardzo często zapisują się do prywatnych ośrodków odwykowych, takich jak ośrodek Przebudzenie. Pracownicy takich placówek to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w walce z uzależnieniami. Dzięki ich pomocy alkoholik ma szansę na lepsze, trzeźwe jutro.

Kiedy warto szukać objawów alkoholizmu

Zarówno wszystkie aspekty fizyczne jak i psychiczne wymienione wcześniej mogą nie być dla świata zewnętrznego tak oczywiste. Podstawą do podejrzeń o rozwijaniu się choroby alkoholowej i sugestią do dalszego zbadania tematu mogą być jednak pewne objawy ostrzegawcze, które zwykle jako pierwsze pojawiają się u osób narażonych na alkoholizm.

Wśród nich znajdą się przede wszystkim regularne i codzienne spożywanie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach, możliwość wypicia jednorazowo ćwierć litra wódki, 5 piw czy litra wina bez poczucia jakichkolwiek konsekwencji czy wyrzutów sumienia, poszukiwanie okazji do regularnego picia (w tym niepozornego wychodzenia na imprezy czy spożywania alkoholu do obiadu), stosowanie alkoholu jako lekarstwa na kaca, a nawet tendencje do wsiadania do samochodu po wypiciu.

Chorobę alkoholową nie trudno zidentyfikować, jeśli wiemy na jakie objawy zwracać uwagę. Osoba, która nieustannie inicjuje kolejki picia na imprezach i ponagla przy tym innych do picia razem z nią, często chwali się „mocną głową”, zaczyna pić w samotności czy picie dla ukojenia nerwów to zdecydowanie znaki, których nie warto przegapić. Wyjście z choroby alkoholowej może zająć lata – lepiej rozpocząć je tak wcześnie, jak to możliwe.