Obowiązek składania deklaracji podatkowych dotyczy wszystkich podatników. Mieszkańcy gmin Bobrowo, Brodnica, Brzozie, Górzno, Bartniczka, Jabłonowo Pomorskie, Osiek, Świedziebnia i Zbiczno zobowiązani są złożyć deklarację w Urzędzie Skarbowym w Brodnicy, który ma swoją siedzibę przy ulicy Sikorskiego 19.

Składanie zeznań z pozyskanych dochodów nie jednemu podatnikowi spędza sen z powiek. Sam formularz podatkowy wiąże się z wypełnieniem kilkudziesięciu rubryk a dodatkowo trzeba zorganizować sobie trochę czasu na jego złożenie. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów dostarczenie PIT-u na czas.

            Pierwszym oraz postrzeganym jako najbezpieczniejszy sposobem jest wizyta w placówce. W tym celu szykujemy dwa identyczne zeznania podatkowe i udajemy się do US w Brodnicy. Placówka otwarta jest od poniedziałku do piątku od godziny 7:00. We wtorki petenci przyjmowani są do godziny 18:00, w pozostałe dni tygodnia do 15:00. Pierwszy druk składamy w urzędzie a drugi z pieczątką potwierdzającą datę złożenia zabieramy do domu. Oczywiście w tym celu nieuniknione jest wygospodarowanie odrobiny czasu na kolejkę. Pamiętajmy, że im dłużej zwlekamy ze złożeniem deklaracji tym z dnia na dzień kolejki w urzędzie są coraz dłuższe.

            Deklarację możemy wysłać listem. Adres Urzędu Skarbowego w Brodnicy to: 87-300 Brodnica, ulicy Sikorskiego 19. Tu jedna znacząca uwaga. Wysyłając list za pośrednictwem firmy kurierskiej - Urząd Skarbowy w Brodnicy podkreśla, że datą złożenia wniosku jest data dostarczenia go do placówki, nie data wysłania. Odwrotnie dzieje się w przypadku Poczty Polskiej. Tu uznawana jest data stempla pocztowego. Tak więc równie dobrze wniosek możemy wysłać 30 kwietnia.

            Dla tych podatników, którzy nie lubią stać w kolejkach, idealnym rozwiązaniem jest e-deklaracja. Wniosek wypełniamy i wysyłamy za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Finansów. Jest to bardzo przyjemna forma wypełniania deklaracji podatkowej ponieważ jesteśmy przez program prowadzeni krok po kroku. Aplikacja sugeruje dokładnie jakie dane gdzie wprowadzić. Dzięki temu zmniejsza się liczba pojawiających się błędów jak w przypadku druków papierowych. Gotowe zeznanie zostaje automatycznie wysłane do odpowiedniej placówki pod którą podlegamy. Potwierdzeniem złożenia e-deklaracji jest UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru. UPO dostajemy na naszą skrzynkę mailową po złożeniu deklaracji, dlatego wypełniając druk warto dwa razy sprawdzić czy podany przez nas adres e-mail jest poprawny.

            Możliwości jest kilka więc każdy podatnik na pewno wybierze sposób dla siebie wygodny. Ludzie ceniący sobie swój czas zdecydują się na złożenie e-deklaracji, Ci którzy będą chcieli mieć 100% pewności i spać spokojnie złożą wniosek bezpośrednio w placówce. Tak naprawdę nie jest ważna metodą na jaką się zdecydujemy lecz dostarczenie deklaracji podatkowej na czas do Urzędu Skarbowego w Brodnicy.