Miałeś do czynienia ze stłuczką lub kradzieżą samochodu? W takiej sytuacji należy Ci się odszkodowanie. Kwota, którą otrzymasz w znacznym stopniu zależy od opinii rzeczoznawcy. Niestety często zdarza się, że jego decyzja budzi wiele wątpliwości. Co możesz zrobić, gdy nie zgadzasz się z wyceną? Niektórzy odpuszczają niesprawiedliwość i decydują się dołożyć do naprawy auta z własnej kieszeni. Warto jednak zawalczyć o satysfakcjonującą rekompensatę.

Zaniżanie ceny przez rzeczoznawcę

Gdy weźmiesz udział w zdarzeniu, które objęte jest ubezpieczeniem, czeka Cię spotkanie z rzeczoznawcą. Dokonane przez niego oględziny w dużej mierze zadecydują o tym, jak wysokie odszkodowanie postanowi przyznać Ci ubezpieczyciel. Problem tkwi w tym, że nierzadko opinia rzeczoznawcy mija się z oczekiwaniami osoby poszkodowanej, ponieważ budzi wątpliwości co do bezstronności. Bywa, że rzeczoznawcy ubezpieczeniowi działają wyłącznie z korzyścią dla swojego pracodawcy i decydują się zaniżyć wycenę. W jaki sposób mogą to robić?

Poszkodowani najczęściej spotykają się ze stosowaniem zamienników lub podróbek. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że możemy zażądać nowych części. Ponadto nie jest im obca praktyka z obniżaniem kosztorysu z wykorzystaniem amortyzacji części, czy też niższa stawka za roboczogodzinę. Dotyczy to np. sytuacji, gdy rzeczoznawca oszacuje, iż naprawa samochodu potrwa godzinę, a potem okaże się, że usterka zostanie zlikwidowana dopiero po pięciu. Sposobem na zaniżenie wyceny jest też wmawianie osobie poszkodowanej, że dana szkoda istniała już wcześniej, jeszcze zanim doszło do wypadku.

Nie zgadzasz się z opinią rzeczoznawcy. Co wtedy?

Gdy nie zgadzasz się z opinią wydaną przez rzeczoznawcę, pierwszą opcją, którą możesz wykorzystać, jest napisanie odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Ponadto istnieje jeszcze jeden sposób – możesz powołać niezależnego rzeczoznawcę samochodowego i sporo na tym zyskać. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel nie ma obowiązku zgodzić się z tą opinią. Nie jest ona bowiem wiążąca dla żadnej ze stron. Jeżeli okaże się, że opinia niezależnego rzeczoznawcy zupełnie różni się od tej, którą otrzymałeś jako pierwszą, możesz złożyć wniosek do sądu o rozstrzygnięcie sprawy w procesie cywilnym.

Masz problem z wyceną? Zaufaj nam: Rzeczoznawca samochodowy

Rzeczoznawca może dostosować swoją pracę w taki sposób, aby ochronić interes swojego pracodawcy i sprawić, aby poniósł on jak najmniejsze straty. Jeżeli jednak czujesz, że wycena jest dużym niedopowiedzeniem, możesz powołać niezależnego eksperta, który jeszcze raz z bliska przyjrzy się Twojej sprawie. Gdy to nie przekona ubezpieczyciela, pozostaje jeszcze sąd, dla którego najważniejsza będzie ekspertyza biegłego. Ze względu na to, że trudno będzie mu zakwestionować wycenę niezależnego rzeczoznawcy, warto  zawalczyć o należne odszkodowanie, proporcjonalne do poniesionej szkody.