Na rynku dostępnych jest wiele produktów o charakterze inwestycyjnym. Są to produkty bardzo zróżnicowane, różniące się między sobą między innymi minimalną lub maksymalną kwotą, którą trzeba posiadać na wejście, poziomem ryzyka i gwarantujących mniejszych lub większy zysk. Do produktów, w których w Polsce od zawsze chętnie lokowaliśmy kapitał była ziemia. Obecnie zakup ziemi to również inwestycja, która cieszy się sporą popularnością.

Jakie grunty opłaca się kupić?

Już kilka lat temu zainteresowanie inwestycjami w ziemię zaczęło mocno rosnąć. Szczególny boom na inwestycje w ziemię trwał po naszym wejściu w struktury Unii Europejskiej. Zakup ziemi nadal jest popularnymi sposobem inwestowania kapitału, chociaż nastąpił pewien spadek. To, że coraz więcej osób inwestowało i inwestuje w zakup ziemi to najlepszy dowód na to, że jako społeczeństwo jesteśmy coraz bogatsi – inwestowanie w zakup ziemi wymaga posiadania dość sporego kapitału. Zakup ziemi to inwestycja długoterminowa. Osoby, które posiadają spory kapitał i chcą zainwestować go w ziemię chętnie kupują działki, które są przeznaczone pod zabudowę, działki rekreacyjne lub grunty orne. Są osoby, które nastawiają się przede wszystkim na zakup gruntów rolnych, których jakość jest bardzo niska. Grunty takie sprzedawane są w bardzo niskiej cenie. Urzędy nie stwarzają także trudności, gdy właściciel takich gruntów chce je odrolnić. Po odrolnieniu grunt może zostać podzielony na małe działki z przeznaczeniem na budowę domów jednorodzinnych. Inwestor może je więc odsprzedać po cenie znacznie wyższej od ceny zakupu. Jest to więc inwestycja, która może przynieść inwestorowi naprawdę spory zysk. Do gruntów, które warto kupować z myślą o inwestowaniu kapitału należą także te położone na terenie regionów, które są atrakcyjne dla turystów. Osoby zainteresowane zakupem ziemi w takich regionach zdecydowanie najczęściej szukają gruntów położonych na Mazurach. Aby kupić ziemię w tym regionie nie trzeba bowiem mieć bardzo wysokiego kapitału. Do tego Mazury są regionem o bardzo dużym potencjale turystycznym. Najlepiej opłaca się kupować na Mazurach działki sąsiadujące z jeziorem – na bardzo wysoką stopę zwrotu można liczyć kupując działkę/działki z dostępem do własnej linii brzegowej.

Przed zakupem ziemi

Zakupiona ziemia przyniesie nam wysoki zwrot pod warunkiem, że przed zakupem będziemy pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Przede wszystkim przed sfinalizowaniem zakupu należy sprawdzić miejscowy planu bądź warunki zabudowy. Inwestycja może nie przynieść oczekiwanych zysków, jeśli w miejscowym planie zabudowy nie przewidziano możliwości przekształcenia gruntów rolnych pod budownictwo jednorodzinne. Odrolnienie to zawsze dodatkowe koszty, do tego nie zawsze udaje się grunty odrolnić. Osoby,które planują zakup gruntów rolnych z myślą o lokacie kapitału przed podpisaniem umowy ze sprzedającym powinny sprawdzić, jaka jest ich klasyfikacja. Najbardziej opłaca się inwestować w zakup gruntów rolnych V lub VI klasy. Są tanie, a do tego nie ma problemów z ich odrolnieniem.

Więcej ciekawych porad odnośnie inwestowania w nieruchomości znajdziesz na blogu - inwestujwnieruchomosci.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki