Przy prowadzeniu dużej działalności gospodarczej prędzej czy później zaistnieje potrzeba rozszerzenia horyzontów, czyli pozyskania klientów poza rynkiem krajowym. Niestety takie transakcje nie zawsze są bezpieczne, bo nigdy nie wiadomo czy kontrahent z zagranicy wywiąże się z umowy. W wyegzekwowaniu należności od opornego dłużnika na pewno pomoże europejski nakaz zapłaty.

Europejski nakaz zapłaty - co to faktycznie jest?

Taki nakaz wydawany jest w krajach Unii Europejskiej, dzięki któremu można egzekwować należności od kontrahentów niewywiązujących się z zawartych umów. Należy jednak pamiętać, iż nie w każdym państwie taki dokument będzie miał wartość. Dużym plusem nakazu europejskiego jest fakt, iż nie jest potrzebne stwierdzenie wykonalności, by móc skutecznie zmusić dłużnika do zwrotu należności. Szukając bliższych informacji z zakresu możliwości uzyskania europejskiego nakazu zapłaty, warto zajrzeć na http://www.europejski-nakaz.pl/europejski_nakaz_zaplaty/ bądź można zapoznać się ze stosownymi rozporządzeniami WE.

Czy nakaz jest skuteczny?

Wszystko zależy czy sam dłużnik dysponuje jakimkolwiek majątkiem. Nie warto jednak odpuszczać sprawy, jeśli kontrahent jest winny sporą sumę pieniędzy, zwłaszcza iż taki nakaz umożliwia uniknięcie przykrego postępowania sądowego i naliczenia dodatkowych kosztów, więc tym bardziej dłużnik powinien być zainteresowany polubownym załatwieniem sprawy. Oczywiście europejski nakaz zapłaty może być wydany tylko i wyłącznie dla transgranicznych spraw zarówno cywilnych, jak i handlowych.

Czy warto starać się o wydanie nakazu?

Jak najbardziej tak, gdyż jest to skuteczny sposób na odzyskanie pieniędzy. Co ważne, cała procedura jest bardzo prosta, bo jedynie co trzeba zrobić to wypełnić stosowne dokumenty. Dużą zaletą nakazu jest fakt, iż można wysłać go drogą elektroniczną, co jest na pewno komfortowym i zarazem szybkim sposobem by dłużnik dowiedział się o prowadzonym postępowaniu. Jeśli dokumentacja została prawidłowo wypełniona, trafia do sądu, gdzie poddawana jest analizie, aczkolwiek sąd nie poddaje jej ocenie, lecz jedynie stwierdza ich poprawność oraz autentyczność.

Nakaz i co dalej?

Nakaz zaakceptowany przez sąd trafia do dłużnika, który ma możliwość wniesienia sprzeciwu. Niestety, jeśli będzie miało to miejsce, sprawa nieco się skomplikuje, a na pewno wydłuży. Możliwe, że będą potrzebne dodatkowe dokumenty, dowody świadczące o istnieniu długu. Problemem na pewno będzie też niewypłacalność dłużnika. W takich kwestiach warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, która zajmuje się egzekwowaniem długów i nakazami zapłaty.

Błędy popełniane przy składaniu wniosku o nakaz

Niestety brak wiedzy prawnej może przysporzyć wielu problemów, jeśli chodzi o złożenie wniosku o wydanie nakazu. Najczęstszym błędem jest niepoprawne określenie sądu, do którego kierowany jest pozew oraz niekompletna dokumentacja. Takie wnioski na pewno zostaną odrzucone przez sąd.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki