Do zadań montera rusztowań należy montaż i demontaż rusztowań potrzebnych do przeprowadzania prac na wysokościach.

Wykonywanie tych obowiązków wymaga dużej sprawności fizycznej, jak również wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień. Dowiedz się, ile może zarobić monter rusztowań zatrudniony w Polsce.

Poszukiwani specjaliści

Od kilku lat branża budowlana w naszym kraju rośnie w siłę. Przekłada się to na większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników o umiejętnościach poświadczonych certyfikatami. Rekruterzy poszukują specjalistów z bardzo konkretnych dziedzin, w tym doświadczonych monterów rusztowań. Wysokość oferowanych zarobków uzależniona jest od wielkości firmy, typu jej kapitału (kapitał polski lub zagraniczny), regionu zatrudnienia, stażu pracy i wykształcenia danego kandydata.

Ile zarabia monter rusztowań?

Miesięczne wynagrodzenie montera rusztowań pracującego w firmie działającej na terenie Polski wynosi średnio 2800 złotych brutto. Grupa najgorzej opłacanych monterów zarabia poniżej 2200 złotych. Na najwyższe zarobki mogą liczyć doświadczeni monterzy – ich pensja przekracza często 4300 złotych brutto.

Doskonalenie umiejętności – szansa na wyższe zarobki

Osoby zatrudnione jako monterzy rusztowań pracujący na placach budowy, w zakładach przemysłowych albo przy renowacji i rekultywacji rozmaitych obiektów, mogą podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w kursach dokształcających i samodzielnie zdobywając wiedzę ze swojej branży. Wysiłek włożony w samorozwój może zaowocować otrzymywaniem wyższego wynagrodzenia. Zwiększa też szanse na uzyskanie awansu. Na przykład doświadczony monter rusztowań nierzadko awansuje na kierownika całego zespołu montażowego. Nabyte umiejętności warto potwierdzić przystąpieniem do egzaminu przeprowadzonego przez państwowe instytucje. Jego pozytywny wynik uprawnia do odbioru certyfikatów wymaganych przez wielu pracodawców. Rekruterzy doceniają też kandydatów znających język angielski. Ta umiejętność ułatwia odczytywanie dokumentacji technicznej w języku obcym. Przydatne okazuje się także prawo jazdy kategorii B, niezbędne do wykonywania pracy w terenie.

Ryzykowne zajęcie

Praca montera rusztowań wiąże się ze sporym ryzykiem. Osoby wykonujące ten zawód narażone są na upadki z dużej wysokości, porażenia prądem (w przypadku źle zabezpieczonych przewodów elektrycznych) i na urazy spowodowane przenoszeniem ciężkich metalowych lub drewnianych elementów albo te będące wynikiem nieszczęśliwych wypadków (np. związane z zawaleniem się konstrukcji). Istnieją też szkodliwe czynniki chemiczne (kontakt z farbami i rozpuszczalnikami) i psychofizyczne (stres i lęk przed upadkiem) wpływające na komfort pracy. Uniknięcie rozmaitych niebezpieczeństw często zależy od posiadania specjalistycznej wiedzy, ukończenia kursów BHP, posiadania dobrej koncentracji i utrzymywania dobrej kondycji.

Choć praca montera rusztowań bywa ciężka, ryzykowna i wymaga przedłożenia dokumentów poświadczających nabyte umiejętności, oferowane zarobki wynagradzają czas poświęcony na zdobywanie niezbędnych kwalifikacji oraz wysiłek włożony w pełnienie niełatwych obowiązków.

Poszukujesz pracy, sprawdź oferty na: https://praca.money.pl/oferty/monter-rusztowan/.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki