Stworzenie dobrej nazwy dla Twojej firmy jest jednym z najlepszych sposobów na wyróżnienie wśród konkurencji. Stanowi wizytówkę przedsiębiorstwa i kreuje pierwsze wrażenie.

Jaka powinna być zatem nazwa naszego przedsiębiorstwa? Nie ma gotowej recepty na tworzenie nazw, jednak istnieje kilka ważnych aspektów, o których warto pamiętać.

Prawne aspekty tworzenia nazwy dla firmy

Jeśli zastanawiasz się, jak nazwać firmę, na początku powinieneś dowiedzieć się czegoś więcej na temat podstawowych wymogów prawnych dotyczących tworzenia nazw w polskim porządku prawnym.
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, przedsiębiorcami mogą być osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Ma to znaczenie, ponieważ mimo iż każdy z tych podmiotów ma ten sam status przedsiębiorcy, to zasady dotyczące nazewnictwa poszczególnych form organizacyjno-prawnych będą się różniły.
Nazwa każdej firmy składać się powinna z dwóch części: obligatoryjnej, która musi zawierać nazwę podmiotu zgodną z przepisami prawa, oraz fakultatywnej (dodatkowej), którymi są dowolne słowa wskazujące na przykład na przedmiot działalności firmy lub na osobę właściciela.

 1. Firmy osób fizycznych – ich nazwa obowiązkowo składa się z imienia i nazwiska, a także dodatkowego oznaczenia. W codziennym użytku często spotykamy się z sytuacją, w której firmy posługują się tylko częścią dodatkową, która często jest jednocześnie nazwą handlową przedsiębiorstwa.
 2. Firmy osób prawnych – w tym wypadku główny człon stanowi sama nazwa. Dodatkowo konieczne jest oznaczenie obranej formy organizacyjno-prawnej (spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Możliwe jest również używanie skróconych nazw, takich jak S.A., czy Z O.O., np. Pekao S.A. oraz Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. zo. o.
 3. Jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej:
  -Spółka jawna – nazwa składa się z imienia i nazwiska przynajmniej jednego wspólnika. Ponadto może składać się z ewentualnych słów opcjonalnych oraz obowiązkowego oznaczenia formy działalności lub częściej jego skrótu „Sp.j.” Tak jak w przypadku spółek osób fizycznych, dozwolone jest posługiwanie się formą skróconą nazwy (bez imienia i nazwiska). Przykładem takiej nazwy jest Apteka Pod Złotym Wężem Sp. J.
  - Spółka partnerska – nazwa tej spółki musi składać się z nazwiska przynajmniej jednego partnera. Opcjonalnie możemy oczywiście podać również nazwiska reszty wspólników. Pozostałe elementy to: rodzaj wykonywanego wolnego zawodu, oznaczenie formy działalności lub jej skrót „sp.p.” np. Chlebowska, Kubacka-Płoskonka spółka Partnerska Radców Prawnych.
  - Spółka komandytowa – w skład pełnej nazwy wchodzi nazwisko co najmniej jednego komplementariusza i oznaczenie formy działalności lub samego jej skrótu „Sp. K.” np. Lexis. W. Rudniki spółka Komandytowa.
  - Spółka komandytowo-akcyjna – pełna nazwa firmy tworzona jest analogicznie jak w przypadku spółki komandytowej. Składa się z nazwiska komplementariusza, zmienia się oznaczenie formy prawnej, które w tym wypadku wygląda następująco „S.K.A.” np. Maxto Kowalski S.K.A.

 4. Spółka cywilna – w przeciwieństwie do pozostałych omawianych form prawnych, spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą. Przedsiębiorcami są jedynie wspólnicy danej spółki, a nie sama spółka. Regulacje S.C. znajdziemy w Kodeksie Cywilnym, w przeciwieństwie do pozostałych spółek, które odnajdziemy w Kodeksie Spółek Handlowych. W nazwie muszą znaleźć się imiona i nazwiska wszystkich wspólników, a także oznaczenie formy prawnej lub jej skrót „S.C.”. Przykładem nazwy spółki cywilnej może być T. Nowak, J. Kowalski S.C. Nazw skróconych, czyli tych niezawierających imienia i nazwiska lub formy organizacyjno-prawnej możemy używać na wszelkiego rodzaju banerach reklamowych, papierze biurowym, wizytówkach itp. Natomiast na dokumentach sądowych, urzędowych oraz fakturach wymagana jest już pełna nazwa działalności.

Jeśli jednak nie masz na to czasu, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej agencji namingowej.
Odwiedź stronę https://nazwane.pl/pl/oferta/nazwa-dla-firmy/2,17,24

Cechy chwytliwej nazwy

Jak już zostało wspomniane na wstępie, nie ma konkretnego przepisu na stworzenie chwytliwej nazwy dla firmy. Można jednak skorzystać z kilku wskazówek, które ukierunkują Cię, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę:
Podstawowym warunkiem jest oryginalność nazwy - dlatego tez nie warto wzorować się na już istniejących pomysłach. Taki zabieg po pierwsze nie wyróżni firmy na rynku pełnym konkurencji, a po drugie może przysporzyć wielu problemów. Mowa tu oczywiście o naruszeniu prawa poprzez wykorzystywanie zastrzeżonych znaków towarowych. W konsekwencji — prędzej, czy później — zmiana nazwy i tak będzie konieczna.
Dobra nazwa przede wszystkim powinna być czytelna i łatwa do zapamiętania. W związku z tym nie powinno się konstruować długich i skomplikowanych nazw. Bazując na tych dwóch radach, możesz już zauważyć pierwszy wniosek - spróbuj odnaleźć złoty środek pomiędzy oryginalnością a jednoczesną prostotą.
Kolejnym bardzo istotnym aspektem, który powinieneś rozważyć tworząc nazwę swojej firmy, jest dostępność domeny internetowej. W dzisiejszych czasach działalność niemalże każdego przedsiębiorstwa, w dużej mierze oparta jest na promocji i sprzedaży internetowej. Domena brzmiąca jak nazwa firmy to podstawa sukcesu.
Odpowiednia nazwa nie powinna przekraczać pewnych norm społecznych, zawierać wulgaryzmów, ani wyrażeń uznawanych powszechnie za obraźliwe.
Kolejny aspekt może wydawać się oczywisty, ale jest równie ważny co pozostałe. Mowa o poprawności gramatycznej i leksykalnej. Zdarzały się firmy, które celowo zawierały w nazwach błędy, aby zwrócić na siebie uwagę. Należy jednak rozróżniać dobry i zły rozgłos, aby nie zaszkodzić reputacji swojej firmy.

Więcej na ten temat przeczytasz również na stronie: https://6krokow.pl/opracuj-chwytliwa-i-bezpiecznanazwe-firmy/

Tworzenie nazw na pierwszy rzut oka nie wydaje się trudne. Jednak na podstawie powyższych informacji, można zauważyć, jak dużej wiedzy wymaga ten proces. Jeżeli chcesz stworzyć dobrą nazwę dla swojej firmy, zacznij od zgłębiania informacji z zakresu prawa i marketingu, a na pewno uda się stworzyć chwytliwą nazwę.

Koniecznie dowiedz się, jak chronić nazwę firmy. Odwiedź serwis zastrzezone.pl. Skorzystaj z obszernej bazy wiedzy lub zapytaj o interesujące Cię kwestie.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły