Systemy monitorujące są znacznie bardziej popularne z każdym rokiem. Ich zadaniem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, którego każdy pragnie.

Takie zabezpieczenia pozwalają na zdalną obserwację wielu miejsc jednocześnie, a to wszystko przez internet. Jednak rozwój technologii sprawia, że możliwości tych systemów stają się coraz większe.

Bezpieczne urządzenia pozwalają w bardziej efektywny sposób monitorować własny dom czy biuro. Z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie sprzętu służącego do obserwacji różnych miejsc w zależności od potrzeb ich użytkowników.

Jakie urządzenie wybrać?

Obecnie na rynku znajduje się kilkadziesiąt różnych zestawów monitorujących, które jest łatwo dostosować do własnych oczekiwań i wymagań. Tego rodzaju sprzęt można m. in. znaleźć w asortymencie firmy ivolta. Każdy z nich oferuje inne funkcje oraz możliwości ich zastosowania. Oto przykłady, który warto jest się przyjrzeć.

Podstawowym elementem jest kamera. Uznaje się ją za standardowy systemem monitorowania, gdzie sygnał wideo jest transmitowany do rejestratora za pomocą kabla koncentrycznego, a następnie wyświetlany na ekranie. Obraz w wysokiej rozdzielczości z kilkuset liniami telewizyjnymi daje możliwość uzyskania dokładnych szczegółów. Dodatkowo w tym przypadku wideo jest wyraźne i odpowiednio wyostrzone.

Analogowy system do monitorowania posiada rejestrator cyfrowy. Umożliwia on obserwację przez całą dobę, a także zarządzanie organizacją przez internet. Nawet w trakcie wyjazdu w najdalsze zakątki świata użytkownik może swobodnie zarządzać swoim monitoringiem w domu czy w pracy. Wystarczy jedynie dostęp do przeglądarki internetowej. System jest bardzo prosty w konfiguracji, którą można zrobić od ręki. Dodatkowo np. model DS7108HWI-SH może nagrywać nawet do 25 klatek na sekundę.

Innym rozwiązaniem jest monitoring IP (sieciowy system nadający każdej kamerze własny adres IP, a także umożliwiający komunikację LAN/WAN) połączony z technologią cyfrową. Kamery nagrywają nawet w kilku megapixelach, stąd znacznie wyższa jakość obrazu. Ponadto wszystko jest zapisywane w FULL HD 1080p. Jednak jakość obrazu zależy od rejestratora oraz liczby kamer. Zastosowany tutaj tryb dualny umożliwia zachowanie prawidłowych kolorów o każdej porze dnia. Natomiast pionowy – doskonale zapisuje obraz z wejść i korytarzy. Funkcja WDR daje możliwość nagrania w dobrej jakości przeszklonych budynków oraz przejść. DNR odpowiada za zredukowanie szumów pojawiających się w nagrywanym wideo.