Estonia - ten niewielki, nadbałtycki kraj wielu mieszkańcom Polski nie jest zbyt dobrze znany. Szczerze mówiąc, większość osób nie zagłębia się w historię czy gospodarkę kraju, wydaje się im nic nieznaczącym, pomniejszym krajem wschodniej Europy.

Takie przekonanie jest bardzo błędne, wystarczy spojrzeć na zainteresowanie, jakie Estonia wzbudza wśród przedsiębiorców głównie z zachodniej Europy. I nie chodzi im wcale o tanią siłę roboczą, bo wiele otwierających się w Estonii firm to startup albo niewielkie przedsiębiorstwa. Co więc sprawia, że Estonia staje się rajem dla przedsiębiorców?

Estonia - szereg zalet otworzenia firmy w tym kraju

Estonia to kraj, który postawił na rozwój i powszechną cyfryzację. Dzięki temu obecnie może pochwalić się rozwiązaniami, które niespotykane są nigdzie indziej! Założenie firmy w Estonii ma wiele zalet. Najważniejsze jest to, że Polak, który chce założyć swoją firmę w Estonii, nie musi martwić się żadnymi pozwoleniami ani dodatkowymi dokumentami. Estonia weszła do Unii Europejskiej w tym samym momencie co Polska, a obywatele UE są tam traktowani tak samo, jak obywatele Estonii.

Jakie są największe zalety założenia firmy w Estonii?

 

 

  • Niewielkie opłaty.

 

Założenie własnej firmy w Estonii to przede wszystkim niewielkie opłaty. Wyrobienie karty E-rezydenta kosztuje 100 euro, ale pozwala na zaoszczędzenie na podróżach do tego kraju. Założenie działalności kosztuje 13 euro, a w przypadku spółek koszt wynosi od 12 do 140 euro w zależności od jej rodzaju.

 

  • Minimum “papierologii” i możliwość założenia firmy przez Internet.

 

Przedsiębiorcy będą mile zaskoczeni małą liczbą dokumentów, jakie trzeba dostarczać do urzędów. A co najważniejsze - prawie zawsze dokumenty można dostarczyć w formie elektronicznej! W ten sposób można też założyć zwykłą działalność gospodarczą. Jeśli planujesz założenie spółki, konieczna będzie wizyta u notariusza, ale w przypadku spółki odpowiadającej polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością rejestracja zazwyczaj zajmuje jeden dzień. Przez internet założyć można też konto bankowe, opłacić podatki i wiele, wiele innych.

- Aby ułatwić sobie załatwianie spraw przez internet w Estonii, warto postarać się o kartę E-rezydencji, która pozwala na składanie elektronicznych podpisów. - podpowiada właściciel strony firmawestonii.pl

 

  • Prosty system podatkowy.

 

Estoński system podatkowy został skonstruowany tak, aby był przejrzysty i zachęcający dla inwestorów. Nie istnieje podwójne opodatkowanie kwoty, a co najważniejsze - podatek nie jest płacony w momencie dochodu, ale w momencie faktycznej dystrybucji dochodu. Krótko mówiąc - jeśli pieniądze pozostają na firmowym koncie, to nie podlegają opodatkowaniu tak długo, jak nie zostaną wypłacone na pokrycie wydatków, które nie są związane z prowadzeniem firmy. Jeśli więc chcesz inwestować w rozwój swojej działalności, to nie zapłacisz podatku od kwoty na to wypłaconej.

 

  • Możliwość uniknięcia ZUS.

 

W przypadku firm założonych w Polsce ZUS jest sporym problemem, szczególnie dla niewielkich przedsiębiorców, a zwłaszcza freelancerów, jak podaje serwis zdolnizdalnie.pl. Firmy, które zostały założone w Estonii, nie podlegają pod ZUS, a tym samym nie mogą być przez polski urząd skontrolowane, nawet jeśli firma zarabia w Polsce. Ten argument przekonuje wiele osób, które mają niemiłe doświadczenia z ZUS albo po prostu nie mogą sobie pozwolić na płacenie składek, szczególnie na początku prowadzenia działalności.

Z pewnością warto dać szansę Estonii i założyć tam swoją działalność! To kraj bardzo otwarty na nowe inicjatywy, a osoby pomysłowe, które mają świeże pomysłu na własną firmę, mogą z powodzeniem starać się o wsparcie zarówno finansowe, jak i doradcze w estońskich instytucjach.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki