Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy wybudować dom z bloczków betonowych, czy też wykorzystać do tego celu bloczki keramzytowe. Warto jednak wskazać, że keramzytowe leca blok są rozwiązaniem bardzo solidnym i przyspieszającym prace budowlane.

Budowa domu w kwartał

Szybkość wznoszenia budynków za pomocą leca blok jest największą ich zaletą. W porównaniu do budowy z tradycyjnych bloków betonowych, z keramzytu można wznieść dom o powierzchni około 100-120 m2 zaledwie w kwartał. Co ważne, użyte do budowy moduły nie wymagają wcześniejszego tynkowania, gdyż ich powierzchnia jest idealnie równa i gładka. Umożliwia to więc położenie tapety jedynie po uprzednim zagruntowaniu bloczków lub malowanie ścian po nałożeniu cienkiej warstwy gładzi szpachlowej. W przypadku bloczków betonowych pominięcie etapu tynkowania nie jest możliwe.


Warto też wskazać, że bloczki keramzytowe nie pękają pod wpływem naprężeń rozciągających. Naprężenia te są bowiem przenoszone dzięki jednolitości i jednorodności ścian, umożliwiając dotrzymanie krótkich terminów realizacji budowy. Istotną kwestią jest też fakt, że bloczki są odporne na niskie temperatury, co pozwala budować z nich o każdej porze roku. Odporność na zimno potwierdza wieloletnie stosowanie keramzytu podczas budowy domów w krajach skandynawskich. Ściany wykonane z bloczków keramzytowych nie wymagają też specjalnego przygotowania do montażu instalacji elektrycznej.

Ciepło i spokój

Keramzyt jest materiałem, który wyróżnia się doskonałą izolacją termiczną, dzięki czemu koszty ogrzewania budynku nie są wysokie. W domu jest więc ciepło nawet wtedy, gdy temperatura powietrza na zewnątrz ulega nagłym wahaniom i spada poniżej zera. Dom jest chroniony przed wychładzaniem także podczas wietrzenia, zapewniając tym samym najlepsze możliwe świadectwo energetyczne o każdej porze roku. W porównaniu do bloczków betonowych, na bloczki z keramzytu można też nałożyć znacznie cieńszą warstwę izolacyjną, co znacząco obniża koszty budowy całego domu.


Bloczki leca blok wyróżniają się też silnie zwartą strukturą i masą, a także możliwością szczelnego łączenia poszczególnych elementów. Pozwala to zatem uzyskać wysoką izolację akustyczną, która gwarantuje dokładne tłumienie dźwięków dochodzących z zewnątrz.

Każdy typ ścian

Ważną zaletą keramzytu jest możliwość stawiania z niego każdego typu ścian - zarówno nośnych, jak i działowych. Co ciekawe, bloczki keramzytowe są cieńsze od bloczków betonowych tradycyjnego typu, dzięki czemu, gdy budujemy z nich dom o powierzchni około 100-120 m2 możemy zyskać nawet dodatkowych 10 m2 powierzchni użytkowej. Należy podkreślić, że bloczki te są cieńsze od betonowych, jednak mają one bardzo korzystny wskaźnik przenikania ciepła przez ściany (U= 0,24 W/m2K).

Budowlańcy często zalecają jednak rezygnację z keramzytu podczas budowy fundamentów ze względu na to, iż w wielu rejonach Polski fundamenty są zbyt silnie narażone na zawilgocenie. Warto jednak wskazać, że fundamenty można budować również z keramzytu, jednak do celu tego należy wybrać atestowane bloczki przeznaczone specjalnie do wykonywania tego typu konstrukcji.

Dlaczego warto?

Budując dom z keramzytu, można wiele zyskać. Budowa nie tylko potrwa krócej, ale i zamieszkamy również w ciepłym, zdrowym i ekologicznym budynku, którego ogrzewanie nie będzie kosztowało nas fortuny. W domach z keramzytowych bloczków utrzymuje się też przyjazny dla ludzkiego organizmu mikroklimat podobny do tego, który wytwarza się w domach wykonanych z naturalnej cegły.

Artykuł poleca firma Uciechowski

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki