W dzisiejszych czasach z całą pewnością to właśnie reklama jest dźwignią handlu. Towarzyszy ona konsumentowi niemalże przez cały czas: widzimy ją na wielkich billboardach i bannerach rozwieszonych na ulicach, słyszymy ją w radio, widzimy w telewizji, na ulicach często rozdawane są ulotki.

I choć wydaje nam się, że jesteśmy odporni na przekaz, który niesie z sobą reklama, to prawda jest taka, że każdy z nas od czasu do czasu ulega jakiejś manipulacji.

Przerwa na reklamę.

Reklamą nazywamy informację połączoną z komunikatem perswazyjnym, której celem jest skłonienie konsumenta to nabycia konkretnego towaru. Definicja ta w równym stopniu dotyczy reklamy telewizyjnej, prasowej czy radiowej. 

Reklama telewizyjna nie jest tylko nic nieznaczącym przerywnikiem, lecz pełni cały szereg ważnych funkcji. Należy do nich między innymi: funkcja informacyjna, której zadaniem jest zapoznanie odbiorcy reklamy z produktem aktualnie wprowadzanym na rynek czy funkcja perswazyjna, której celem jest nakłonienie konsumenta do nabycia właśnie tej jednej konkretnej rzeczy.
Nie można zapominać też o tym, że reklama nie tylko zaznajamia konsumenta z nowym produktem, ale też przyspiesza proces sprzedaży, pomaga w kształtowaniu marki, wyrabia lojalność wobec marki, kształtuje nowe grupy odbiorców.

Reklama jest tak skuteczna, jak bardzo zaangażuje konsumenta.
Z pewnością nie o każdej reklamie można powiedzieć, że jest skuteczna, nie każda też zawiera w sobie tak samo duży pierwiastek manipulacji i perswazji. Jednak w każdej reklamie, bez względu na kanał oraz formę przekazu, mamy do czynienia z pewnymi mechanizmami psychologicznymi, które sprawiają, że stajemy się podatni na przekaz reklamy. Mechanizmy te, takie jak używanie odpowiedniego słownictwa, kojąca muzyka, pokazanie pozytywnych emocji czy wystąpienie w reklamie specjalisty lub gwiazdy sprawiają, że stajemy się zdecydowanie bardziej podatni na manipulację, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Manipulacja w reklamie.

Reklama w telewizji to świetny przykład informacji, która w bardzo prosty sposób może być połączona z perswazją. Mamy tu wszak do czynienia z kanałem słuchowym oraz wzrokowym. Jak łatwo zaangażować konsumenta? Wystarczy zagrać na jego emocjach. Spece od reklamy tworzą więc spoty przeładowane wręcz pozytywnymi emocjami, bardzo często wykorzystując w tym celu motywy, które kojarzą się z przyjemnymi doznaniami - w ten sposób wykorzystywany jest w reklamie między innymi motyw seksualny. 

Warto też uświadomić konsumenta co zyska wybierając konkretny, reklamowany produkt. W reklamie ten mechanizm nazywa się metodą "przed i po" i bardzo często wykorzystywany jest w reklamach np. środków czystości.

Reklama - projekcja marzenia o idealnym życiu.

Największą popularnością cieszą się dwa, zupełnie odmienne od siebie typy reklamy. Z jednej strony oglądamy reklamy, w których występuje sławna i znana postać, z drugiej zaś, lubimy reklamy pokazujące "codzienne" życie. 

Sławna postać w reklamie jest dla konsumenta gwarancją tego, że przedmiot wart jest użytku - skusiła na niego nawet osoba X, która przecież odniosła w jakiejś dziedzinie niebywały wręcz sukces. Może posiadając taki sam przedmiot również i my zbliżymy się do osiągnięcia sukcesu?
Ogromną popularnością cieszą się filmy, w których występują wszyscy członkowie rodziny. Dlaczego oglądamy takie filmy reklamowe? To nic innego jak projekcja takiego życia, jakie chcielibyśmy mieć. Przykuwają naszą uwagę ponieważ pozwalają uwierzyć, że zakup robota kuchennego, odkurzacza, telewizora czy konkretnej przyprawy sprawi, że zaoszczędzimy czas, energię i pieniądze a kontakty z rodziną będą tak idealne jak te, odgrywane przez aktorów.

I choć oczywiście nie każda reklama ma na celu nakłonienie nas do nabycia jakiegoś towaru, warto śledzić je z uwagą - być może uda Ci się wtedy wyłapać jeszcze inne mechanizmy występujące w reklamach. A zdanie sobie sprawy z tego, że w reklamie istnieją mechanizmy wspomagające manipulację to duży krok na drodze do tego, by się przed nią obronić.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki