Większość osób z niecierpliwością czeka na moment, kiedy w końcu uzyska prawo do emerytury. Emerytura jest przyznawana każdej osobie, która była aktywna zawodowo przez określoną ilość lat, a jej wysokość zależy od zarobków i wielu innych zmiennych. W zdecydowanej większości przypadków, jest to jedyny dochód jaki jest dostępny dla osób, które przekroczyły pewien próg wiekowy. Wtedy to bowiem często następuje kres ich kariery zawodowej, zazwyczaj ponieważ zdrowie nie pozwala na dalsze kontynuowanie pracy w danej formie.

Emerytura jest jednak często witana z radością ponieważ jest to także moment kiedy można porzucić wiele ze swoich dotychczasowych obowiązków i skupić się na w pełni zasłużonym odpoczynku. Dla każdej osoby, która planuje przejście na emeryturę, warto polecić staranne zaplanowanie tego momentu. Cały proces nie jest bowiem tak oczywisty jak może się wydawać. Walka z ZUSem o przyznanie emerytury o odpowiedniej wysokości może nieco potrwać i często kosztuje dużo nerwów. Dlatego też dobrze jest rozważyć różne opcje na to, jak poradzić sobie do czasu gdy emerytura zacznie co miesiąc wpływać na konto.


Jednym ze źródeł dodatkowego dochodu jakie należy wziąć pod uwagę jest odprawa emerytalna. Wraz z osiągnięciem odpowiedniego wieku i z uzyskaniem prawa do świadczenia emerytalnego zazwyczaj pragnie się skończyć z pracą zawodową. Wtedy to należy powiadomić swojego pracodawcę, który jest zobowiązany do tego, aby odpowiednio pożegnać swojego pracownika. Jedną z form takiego pożegnania jest odprawa emerytalna. Jest ona zagwarantowana dla każdego przez Kodeks Pracy, zatem nikt nie powinien się martwić, że świadczenie to nie będzie mu przysługiwało.


Odprawa emerytalna jest wypłacana bez względu na to jak długo dany pracownik był zatrudniony u swojego ostatniego pracodawcy. Staż pracy także nie wpływa na prawo do otrzymania tego świadczenia. Są to cenne informacje, które często nie są oczywiste dla osób, które zbliżają się do wieku emerytalnego. Pojawiają się wtedy obawy, że z jakiegoś powodu odprawa emerytalna nie zostanie wypłacona lub pracodawca zacznie tworzyć z tego powodu problemy. Jednakże jako że jest to świadczenie, którego wypłata jest zapewniana przez Kodeks Pracy, nikt nie powinien się martwić. Odprawa emerytalna należy się każdemu, kto podejmie się decyzję o przejściu na emeryturę. Jest to dobry sposób na to, aby zyskać dodatkowe środki i przygotować się na nowy etap swojego życia. Zatem każda osoba, która szykuje się na swoją emeryturę powinna pamiętać o tym, że ma prawo do odprawy.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki