Licencja transportowa jest dokumentem potwierdzającym, że dany podmiot gospodarczy ma prawo wykonywać usługi transportowe i przewozić towary lub osoby. To pozwolenie ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa na drogach innym kierowcom. Dodatkowo, gwarantuje wysoki poziom usług klientom korzystającym z usług firm przewozowych. Jak zdobyć licencję transportową?

Czym jest licencja transportowa?

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, licencja transportowa to dokument umożliwiający legalny przewóz osób lub towarów. Dotyczy to tylko i wyłącznie działalności zarobkowej. Zatem osoby prywatne, które okazjonalnie transportują osoby lub towary i nie pobierają za to opłaty, nie podlegają tym regulacjom.

Licencja jest niczym innym, jak pozwoleniem na wykonywanie transportu zgodnie z prawem. Ideą, która przyświecała ustawodawcy przy uchwalaniu tych przepisów, było zapewnienie bezpieczeństwa na drogach publicznych. Dotyczy to również osób, które korzystają z usług firm transportowych. Prawny obowiązek posiadania tego pozwolenia pozwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika, wynika wprost z ustawy o transporcie drogowym (z dn. 15 sierpnia 2013 roku).

Czy licencja transportowa jest zawsze wymagana do przewozu osób i towarów?

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność polegającą na odpłatnym transporcie rzeczy (towarów) lub osób, ma obowiązek posiadać dokument, jakim jest licencja transportowa. Gabaryty pojazdu nie mają tutaj żadnego znaczenia. Przepisy te obejmują zarówno kierowców samochodów osobowych, busów, ciężarówek jak i TIRów. Przedsiębiorca ten musi mieć licencję, jeśli prowadzony przez niego przewóz stanowi źródło dochodu.

Aby zgodnie z prawem móc realizować działalność gospodarczą polegającą na transporcie osób lub towarów, trzeba uzyskać wcześniej licencję. Osoba, która chce wykonywać krajowy transport, musi spełniać szereg wymogów, w tym także i móc udokumentować dobrą reputację, a następnie złożyć wniosek o wydanie licencji, przedstawić w urzędzie wymagane dokumenty i uiścić opłatę.

Jakie dokumenty należy wcześniej przygotować? Są to:

  • odpis z rejestru przedsiębiorców KRS/CEIDG,
  • zaświadczenie o nadaniu NIP oraz REGON,
  • zaświadczenie o niekaralności,
  • kopia Certyfikatu Kompetencji Zawodowych,
  • potwierdzenie wymaganej zdolności finansowej,
  • kopie dokumentów pojazdów, których licencja transportowa będzie dotyczyła,
  • zaświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców,
  • dowód wniesienia opłat za wydanie licencji.

Pomoc w uzyskaniu licencji transportowej

Jeśli szukasz partnera, który skutecznie poprowadzi proces zdobywania uprawnień, to czym prędzej skontaktuj się z firmą BOS Licencje Transportowe. Firma ta zajmuje się kompleksową obsługą przewoźników z całego kraju. W swojej ofercie ma pomoc w załatwieniu wszelkich formalności w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego lub  Biurze ds. Transportu Międzynarodowego. Co więcej, BOS jako multiagent ubezpieczeniowy może zaoferować takżę pełen zakres ubezpieczeń oraz wsparcie w załatwieniu zabezpieczenia finansowego. Ono również jest niezbędne do uzyskania licencji transportowej. 

Firmie BOS zaufało już prawie 3000 polskich i zagranicznych firm. Dołącz do nich już dziś!

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści