Jeśli prowadzisz działalność lub zamierzasz założyć własny biznes, będziesz potrzebował kogoś, kto zajmie się kompleksową obsługą rachunkowo-podatkową firmy. Nie mając kompetencji na tym poziomie i nie zatrudniając osoby, która mogłaby zająć się sprawami finansowymi, musisz pozyskać profesjonalne usługi księgowe. Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe, z którym podpiszesz umowę? Na co zwrócić uwagę? Skorzystaj z naszych podpowiedzi, by podjąć właściwą decyzję.

1. Biuro rachunkowe czy księgowość wewnętrzna

2. Formalności

3. Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Co ważne, wybierając biuro księgowe czy rachunkowe, nie zawsze musisz się ograniczać do konkretnego terytorium. Dzisiaj powszechne jest biuro rachunkowe online, dlatego jeśli interesuje cię biuro rachunkowe Brodnica czy inna miejscowość nie musi być obszarem twojego działania.

Biuro rachunkowe czy księgowość wewnętrzna

Podstawowa kwestia, którą musi ustalić każdy właściciel czy zarządzający firmą dotyczy tego, czy lepszym wyborem będzie sytuacja, w której sprawami zajmuje się profesjonalne biuro rachunkowe czy też wewnętrzna księgowość. Odpowiedzi na to pytanie mogą być rozbieżne, w zależności od uwarunkowań, jakie daje rynek. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli prowadzisz biznes w stolicy lub innym większym mieście i interesuje cię biuro rachunkowe, Warszawa daje wiele możliwości. W mniejszej możliwości natomiast możesz zwiększyć zakres wybierając wspomniane już wyżej biuro rachunkowe online.

W obu przypadkach zakres działań może być podobny. W kompetencjach biur rachunkowych - podobnie jak przy pracownikach etatowych może leżeć nie tylko sporządzanie deklaracji podatkowych i prowadzenie bieżących spraw finansowych, w tym ksiąg rachunkowych i dokumentów księgowych, ale także prowadzenie akt osobowych pracowników, prowadzenie ewidencji środków trwałych, sporządzanie list płac czy prowadzenie ksiąg przychodów. Większość osób decydujących się na księgowość zewnętrzną chwali profesjonalną obsługę bez konieczności kontroli, co daje możliwość skupienia się na innych zadaniach biznesowych.

Formalności

Podstawą działania zawsze jest umowa, w której określa się, jaki zakres usług będzie świadczyć biuro rachunkowe w ramach opłaty. Na etapie formalnym sprawdź jednak także przygotowanie biura do pracy. Mimo że przepisy prawa nie wymagają szczególnych pozwoleń, certyfikaty, zezwolenia oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to dokumenty, o które warto zapytać.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Dokonując wyboru biura rachunkowego, sprawdź przede wszystkim, na jaki zakres usług możesz liczyć. Jak wynika z powyższej listy, pula możliwości jest szeroka, więc ustalenie optymalnego wariantu nie powinno nastręczać trudności. Zweryfikuj także doświadczenie i referencje.

Przystępując do poszukiwań biura rachunkowego ustal najpierw swoje oczekiwania. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć pożądaną opcję.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści