Wentylatory w chłodnictwie są równie często stosowane, jak w pozostałych obszarach oraz wykorzystaniu komercyjnym. Ich zadaniem jest zapewnianie odpowiedniego poziomu wentylacji przez zapewnienie ruchu powietrza, który jest generowany przez śmigło wentylatora napędzane silnikiem.

Rodzaje wentylatorów wykorzystywanych w chłodnictwie

W chłodnictwie stosuje się różne rodzaje wentylatorów. W zależności od miejsca i przeznaczenia wykorzystywane są:

  • wentylatory osiowe - powietrze jest tłoczone równolegle do osi wirnika,
  • wentylatory poprzeczne promieniowe - powietrze jest tłoczone prostopadle do osi wirnika,
  • zespoły wentylatorów przy skraplaczach (śmigła, osłony, pierścienie, silniki) - zespół wentylatorów osiowych.

Urządzenie chłodnicze i skutki braku wentylatora

Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w urządzeniu jest niezwykle ważne, ponieważ urządzenia chłodnicze nie posiadają naturalnego obiegu powietrza. Mają utrzymywać niską temperaturę, dlatego muszą być szczelne i odizolowane od otoczenia. 

Zastosowanie wentylatorów to możliwość wprowadzenia stałego obiegu powietrza wewnątrz urządzenia. Właściwa cyrkulacja powietrza ułatwia równomierne utrzymywanie temperatury oraz wspomaga procesy chłodnicze.

Kompleksowe rozwiązania

Wszystkie potrzebne elementy dostępne w jednym miejscu to tylko niektóre z ułatwień, które spotyka klientów korzystających z AiFO. Oprócz szerokiej gamy komponentów, takich jak: silniki, śmigła, osłony, pierścienie istnieje możliwość kupienia gotowych wentylatorów oraz zespołów wentylatora z okablowaniem. Kompletne i gotowe do zainstalowania zestawy to duża oszczędność czasu dla klientów. To również oszczędność finansowa, ponieważ koszt pojedynczych elementów kupowanych osobno wyniósłby więcej niż całego zestawu. 

W pełni konfigurowalny zespół wentylatora to możliwość na odpowiednie dopasowanie do indywidulanych potrzeb i urządzeń przez każdego klienta. Dobór średnicy śmigła, pierścienia, osłony, mocy silnika, ilości punktów przyłączeniowych, długości przewodu pomiędzy poszczególnymi punktami oraz długości przewodu przyłączeniowego - to zalety, które sprawiają, że jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Więcej o doborze poszczególnych elementów oraz rodzajach wentylatorów można przeczytać tutaj - wentylatory chłodnicze.

Z szeroką ofertą komponentów chłodniczych możesz zapoznać się na https://aifo.pl/pl/, czyli u czołowego producenta i dystrybutora rozwiązań w branży chłodniczej. 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści