Zagraniczna migracja zarobkowa już na stałe wpisała się we współczesną sytuację ekonomiczną Polski. Coraz więcej Polaków i Polek poszukuje nowych możliwości zawodowych, i wcale nie są to jedynie osoby młode, dopiero co po szkole, ale coraz częściej wyjeżdżają osoby w średnim wieku, a nawet przedemerytalnym.

Wiele osób decyduje się na wyjazd do pracy do Niemiec, co jest spowodowane łatwą dostępnością do terytorium tego kraju, niedużą odległością do pokonania, mnogością ofert pracy z atrakcyjnym wynagrodzeniem oraz stosunkowo nieskomplikowanym procesem legalizacji pobytu i pracy, zwłaszcza pracy tymczasowej.

Największe zapotrzebowanie na pracowników w Niemczech obserwuje się w budownictwie i opiece dla osób starszych.  Szczególnie dużo atrakcyjnych ofert zatrudnienia można znaleźć w tym ostatnim sektorze; zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze ciągle wzrasta, ponieważ społeczeństwo starzeje się w istotny sposób, jednocześnie życie przeciętnego obywatela wydłuża się, a niemieckie rodziny coraz chętniej decydują się na zatrudnienie profesjonalnej opiekunki dla starszego krewnego.

 

Praca Niemcy – tylko legalnie.

Jeśli decydujemy się na pracę za granicą, warto pamiętać, aby wybierać jedynie legalne oferty pracy ze sprawdzonego źródła. Takie oferty znajdziemy w uczciwych agencjach pracy oraz firmach, które profesjonalnie zajmują się  zatrudnianiem opiekunek i organizacją wyjazdów.

Legalna praca opiekunki w Niemczech - dowiedz się więcej:

https://promedica24.com.pl/praca-opiekunki/rekrutacja/

Korzystając ze współpracy z profesjonalną firmą zlokalizowaną w Polsce pozostajesz w mocy polskiego prawa i otrzymujesz:

 • w pełni legalne zatrudnienie, z odprowadzanymi wszystkimi składkami i podatkami,
 • ubezpieczenie zdrowotne,
 • pomoc w języku polskim przy dopełnianiu formalności i organizacji wyjazdu,
 • czytelną umowę w języku polskim,
 • jasne warunki mieszkaniowe,
 • ofertę pracy dopasowaną do twoich kwalifikacji i warunków,
 • 24-godzinne wsparcie opiekunów kontraktu w razie jakichkolwiek problemów,
 • wynagrodzenie wypłacane zawsze na czas,
 • komfort pracy i poczucie bezpieczeństwa.

Najgorsze, co możemy zrobić, to praca „na czarno”, bez umowy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie ryzyka niesie za sobą praca w opiece w Niemczech „na czarno”. Konsekwencje wyjazdu na własną rękę i pracy bez umowy mogą być poważne:

 • Praca „na czarno” to złamanie prawa, może za to grozić kara grzywny, zakaz podejmowania zatrudnienia, deportacja z kraju na własny koszt, zakaz ponownego wjazdu do kraju.
 • Wybierając pracę „na czarno”, możesz stać się potencjalną ofiarą handlarzy ludźmi. Handel ludźmi przybiera różne formy: zmuszanie do prostytucji, zmuszanie do niewolniczej pracy bez wynagrodzenia, przymusowe żebractwo, itp.
 • Nielegalna praca oznacza również brak składek emerytalnych; okres pracy „na czarno” nie wliczy się do twojego stażu emerytalnego.
 • Brak umowy z pracodawcą może prowadzić też do problemów z otrzymaniem wynagrodzenia, do przymuszania do pracy w nadgodzinach, wykonywania innych obowiązków, o których wcześniej nas nie poinformowano.
 • Nie możesz liczyć na rzetelne informacje, do jakiej rodziny, mieszkania i na jakiego podopiecznego trafisz, i czy praca, która cię czeka, jest dostosowana do Twoich kwalifikacji i możliwości.

 Opiekunka osób starszych w Niemczech to zawód przyszłościowy i dobrze wynagradzany.

Trzeba jednak pamiętać, że praca opiekunki osób starszych to zajęcie często niełatwe, wysoce odpowiedzialne,  wymagające dużego zaangażowania, odpowiedniej osobowości i umiejętności, a także znajomości języka niemieckiego.

Jeśli chcesz podjąć pracę w opiece dla osób starszych w Niemczech, w znalezieniu odpowiedniej oferty, dopasowanej do Twoich umiejętności i możliwości, pomoże Ci profesjonalna firma zajmująca się na co dzień rekrutacją opiekunek i organizacją wyjazdów. Dzięki współpracy z firmą i opiece koordynatorów masz szansę na bezpieczną legalną i dobrze wynagradzaną pracę, przynoszącą wiele osobistej satysfakcji.